Çarşamba, Kasım 24
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Diş Etleriniz C Vitamini Alabiliyor mu?
Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Etleriniz C Vitamini Alabiliyor mu?

Diş Etleriniz C Vitamini Alabiliyor mu?

Sağlıklı gülüşler, sağlıklı diş ve diş etlerinde geçer. C Vitamini de birçok sağlık yararına sahip olduğu gibi diş ve diş eti sağlığı için çok gereklidir. Sakız çiğnemek de burada devreye girer. Şekersiz olduğu sürece sakız çiğnemek hem iyi bir ağız egzersizidir hem de c vitaminini dişlere sağlar. Diş ipi veya başka birşey kullanırken diş etleri kanayabilir ve hassaslaşır. Sakız çiğneyerek bu sorun da ortadan kaldırılır. Kanamalar ve hassasiyet son derece azaltılır. Uzun süre boyunca çiğnemek de gerekmez. Diş hekimleri, diş minesi ile C vitamini arasında çok fazla direkt temastan kaçınmıştır fakat buna rağmen hiçbir kötü tarafı algılanmamıştır. Dişlerde aşınmaya sebep olmaz oldukça güvenlidir. Günde 15 dakika sakız çiğnemek yeterlidir.

Daha iyi fayda elde etmek için günde 5 kez çiğnenebilir. Sadece sağlıklı diş etleri değil aynı zamanda plak ve tartar oluşumunu da engelleyerek diş sağlığına katkıda bulunur. Diş eti iltihabı ve periodontal hastalık ve diş eti çizgisinin altındaki dişin üzerindeki tartarlar önlenmiş olur. Günlük ağız bakımında zararlı yiyecekler tüketilmemeli, dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Bunların yanında c vitamini almak ve sakız çiğnemek oldukça yararlıdır. Profesyonel diş temizliği de yılda 2 kez yaptırılmalıdır. C vitamini ile zenginleştirilmiş bir sakız tercih edin. Şekersiz sakızlar sağlıklıdır. Ağzın içinde gizlenen bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

Şeker ve şekerli sakız ise tam aksine bakteri oluşumunu ve çürükleri tetikler. C vitamininin bulunduğu bazı besinler: turunçgiller, yeşil biber, domates, meyveler ve genellikle sebzelerde büyük miktarlarda bulunur. Vitamin eksikliğinde diş kaybı bile yaşanır dişler dökülür. Sakız çiğneyen kişilerin diş eti kanamaları diğerlerine göre daha az olur. dişlerinizi diş etlerinize tutturmak için ve vücudunuzun büyümesi, doku tedavisi ve yara iyileşmesi için gereken bağı oluşturmak için yeterli C vitaminine gereksinim duyar. C vitamini güçsüz diş etlerini güçlendirerek diş eti tabakasının bakterilerce girilmesine karşı dayanıklılığını arttırır. Eğer sigara içiyorsanız, daha da fazla C vitaminine gereksiniminiz var demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir