Çarşamba, Ağustos 4
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Diş Çürüğü Dünyada Nezleden Sonra En Yaygın Hastalık!
Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Çürüğü Dünyada Nezleden Sonra En Yaygın Hastalık!

Diş Çürüğü Dünyada  Nezleden Sonra En Yaygın Hastalık!

Diş çürüğü, günümüzde nezleden sonra dünyada en yaygın 2. Hastalık olarak kabul edilmektedir.  Ağız boşluğunun diğer bir önemli hastalığı ise kronik bir enfeksiyon olan dişeti hastalıklarıdır. Dişeti hastalıkları tedavi edilmediği takdirde kalp hastalığı riskini artırır, diabet hastalığının seyrini kötü etkileyebilir,erken doğuma neden olabilen komplikasyonlara yol açabilir.
Temel ağız bakımı ve diş eti hastalıklarının önlenmesi için en önemli üç adım:
Diş fırçalama, diş ipi kullanma ve komple ağız temizliği sağlayan Listerine ağız bakım ürünü ile çalkalamayı kapsayan 3 etaplı bakımın günde iki kez uygunlanması.
Bakterilere karşı etkisi klinik olarak kanıtlanmış Listerine, en sık rastlanan 20 tür dahil, ağızdaki bakteriler üzerinde etkilidir ve plak ve diş eti iltihabına karşı, günde iki kez kullanıldığında 24 saat koruma sağlar. Çocukların Ağız ve Diş Sağlığı

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken ciddi sağlık konularından biri de çocukların diş fırçalaması. Diş çürüğü ebeveynlerden çocuğa bulaşabilir, dikkat edin..

1 yaş ile 2,5 yaş arasındaki çocukların ağız ve diş sağlığından ebeveynlerin sorumlu olduğunu söyleyen Diş Hekimi Ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, anne-babaları uyardı. Diş çürüğünün, anne ve babadan çocuğa bulaşabilen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Kışlaoğlu ebeveynlerin bu konuda nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı.

Bebek doğduğunda ağız ortamı çürük yapıcı bakteri içermez. Bu bakteriler büyük olasılıkla dişler sürmeye başladığında, sıklıkla da anneden bebeğine bulaşır.

Diş Hekimi Ve Protez uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, çok bileşenli bir enfeksiyon hastalığı olan diş çürüğünün bulaşıcı özellik taşıdığını söyledi. Bu bulaşmada anne-babanın (özellikle annenin), dikkat etmesi gereken belli özellikler olduğunu ifade eden Dr. Kışlaoğlu, “Bulaşmanın olmaması için anne, bebeğini beslerken kaşık, emzik, biberon gibi araçları kendi ağzıyla temasta bulundurmadan kullanmalıdır. Aksi halde anne, çürüğe yol açacak organizmaları kendi ağzından bebeğine aktarır” dedi. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, anne bulaşmayı üç yaşına kadar kontrol ederse bu süreden sonra olabilecek aktarımın çocukta çok şiddetli çürük enfeksiyonu yaratma olasılığının düşeceğini vurguladı.

Ebeveynlere, çocuklarının ağız ve diş sağlığı konusunda uyarılarda bulunan Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, şu bilgileri verdi:

“İlk süt dişlerinin sürmesini takiben anne ve baba, bebeklerinin dişlerini ya bu iş için üretilen özel fırçalar ya da temiz bir tülbent, gazlı bez parçası yardımı ile düzenli olarak fırçalamalıdırlar. Bebeklerin beslenmesi sırasında ballı emzik, şeker içerikli sıvı gıdaları içeren biberonun kullanımları biberon çürüğü olarak adlandırılan üst ön kesici dişlerde çürüklerin oluşmasına neden olmaktadır. Bebeklerin uykuya şekerli süt vs. içeren biberonlarla yatırılmaları ağızlarında kalıcı sorunların oluşmasına neden olur.”

Anne-baba iyi model olmalı

Diş Hekimi Protez uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, anne-babaların, bebeklerini bir sorun olsun ya da olmasın 6 ayda bir diş hekimine kontrole götürmelerinin önemini vurguladı. “Anne ve baba, çocuklarını diş sağlığına önem veren bireyler olarak görmek istiyorsa, onun önünde düzenli olarak ağız bakımına dikkat eden doğru bir model oluşturmalıdırlar” diyen Dr. Kışlaoğlu, bu konuda doğru ödüllendirmede alışkanlığın yerleşmesinde yardımcı olabileceğini vurguladı.

Dr. Kışlaoğlu, ağızlarında yılda 2’den fazla yeni çürük oluşan çocukların, çürük gelişimi açısından oldukça yüksek bir risk altında olduklarına dikkat çekti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir