Çarşamba, Haziran 23
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Diş Çekimi Sonrası 12 Adım Nedir?
Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Çekimi Sonrası 12 Adım Nedir?

Diş Çekimi Sonrası 12 Adım

Dişçiye gidip gereken dişinizi çektirdikten sonra yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler vardır. İşte dişçiden sonraki 12 adım..

“Diş hekimleri ağız ve diş sağlığı açısından öncelikle dişi tedavi etmeyi amaçlasalar da çeşitli sağlık sorunları yüzünden diş kaybı yaşanıyor” diyen Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu son çare olarak uygulanan diş çekim işleminden önce ve sonra dikkat edilmesi gerekenler hakkında şu bilgileri aktardı.

Diş çekimi kanal tedavisinin yeterli olmadığı dişlerde, zamanında düşmeyen süt dişlerinde, tehlikeli yirmilik dişler, tam sürmemiş gömük dişler, herhangi bir darbe sonucu kırılmış dişlerde ve ortodontik tedaviye destek amaçlı olarak yapılmaktadır. Fakat tedavi edilebilecek durumdaki hiçbir diş çekilmemelidir.

Diş çekiminden sonra hastaların dikkat etmesi gereken noktaları ise şu şeklide sıralanabilir:

 1. Diş hekiminin yaranın üzerine koymuş olduğu tampon hemen atılmamalı, en az 25 -30 dakika boş kalan bölge üzerinde tutulmalıdır.
 2. Tampon atıldıktan sonra yerine yeni tampon mümkünse konulmamalıdır. Yaranın üzerinde oluşan kan pıhtısının dağılmaması için bu gereklidir. Tamponu sık değiştirirseniz pıhtının oluşmasını engellersiniz. Pıhtı, çekim boşluğunu doğal bir tampon gibi kapatacak ve boşluğun ilerde kemik yapıyla dolması için gerekli hazırlığı yapacaktır. Pıhtının oluşması engellenir ya da pıhtı koparılırsa yara iyileşmesi bozulur ve ağrılı bir süreç başlar.
 3. Ağız suyla çalkalanmamalıdır.
 4. Çekimden sonra hemen bir şey yenmemeli, en az iki saat beklenmelidir. Süre bittikten sonra hasta ılık yiyecek ve içecekler tercih etmeli, soğuk ve sıcak besinlerden kaçınmalıdır.
 5. 24 saat sigara ve alkol kullanmamalıdır. Bu durum yaranın iltihap kapmasına neden olabilir.
 6. Diş çekimimden sonra oluşan boş bölge dil ile oynanmamalı, yaralı bölgede oluşan kan emilerek tükürülmemelidir.
 7. Diş çekiminin yapıldığı bölge el ile dokunulmamalıdır. Yara doğrudan mikrop kapabilir.
 8. Diş çekimi sonrasında kanama ara ara devam edebilir. Bu durum yaklaşık 6 ila 24 saat arasında devam eder, aşırı kanama varsa hekim ile mutlaka görüşülmelidir.
 9. Diş çekimi sonrasında ağrı için kullanılacak ağrı kesici hekime danışılmadan kullanılmalıdır.
 10. Yara içinde oluşabilecek yemek artıkları bölgede bakteri oluşumunu sağlayabilir. Çekimden 24 saat sonra, yumuşak bir diş fırçasıyla bölge yavaşça fırçalanmalıdır. Ilık ve tuzlu su ile gargara yapılabilir.
 11. Diş çekiminden bir gün sonrasında normal ağız bakımı tedavilerine devam edilebilir fakat bu bölge fırçalanırken dikkatli olunmalıdır.
 12. Eğer yüzünüzde şişme, aşırı ağrı, 24 saati geçen kanama hali, ağızda oluşan kötü bir lezzet ve koku olursa mutlaka gecikmeden diş hekiminize başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir