Cumartesi, Kasım 27
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Diş Ağrısında Başvurulan Bilinçsiz Yöntemler
Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Ağrısında Başvurulan Bilinçsiz Yöntemler

Diş Ağrısında Başvurulan Bilinçsiz Yöntemler

Eskilerden gelen bir huydur dişimiz ağrıdığı zaman kolonya koymak, zeytin koymak hatta ve hatta buz koymak.Bu tür işlemler bilimsel olarak kalıcı bir çözüm değil diş ağrısı için.

Diş hekimleri ani gelen diş ağrısı sırasında ağrı bölgesine çeşitli madde ve ilaçların uygulanmasının ağrıyı tetikleyeceğine ve başka rahatsızlıklara neden olacağına dikkat çekiyor.

Ani gelen diş ağrısı nedeniyle birçok insan ne yapacağını şaşırırken, kulaktan dolma bilgilerle ağrıyan bölgeye yapılan müdahaleler daha ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Erhan Sarı, halk arasında ağrıyan diş yüzeyine çeşitli maddelerin sürülmesi, dış etken maddelerle basınç uygulanması gibi çeşitli yöntemlere başvurduğunu bunun ağrıyı daha da tetikleyip farklı sorunlara nerden olduğunu söyledi. Diş ağrısı sırasında ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmesi gerektiğini belirten Sarı, yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağzın iyice çalkalanması gerektiğini belirtti.

“Kesinlikle ağrıyan diş üzerine aspirin ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır” diyen Sarı, “Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilmektedir. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına neden olacaktır. Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır. Diş hekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç alınabilir. Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol fazla kullanılarak diş etine sızmasına neden olunmamalıdır. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir” dedi.

Sarı, en önemli unsurun ağız ve dış sağlığı için düzenli olarak dişlerin fırçalanması, bakımın yapılması ve belirli periyotlarda diş hekimine başvurulmasının önleyici tedbirler olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir