Pazar, Ağustos 1
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Diş Ağrısı İçin Önlemek İçin İpuçları
Ağız ve Diş SağlığıHastalıklar

Diş Ağrısı İçin Önlemek İçin İpuçları

Diş Ağrısı İçin Önlemek İçin İpuçları 2021 Yılı

Sıcak veya soğuk kahveyi veya başka bir içeceği tadarken hiç bu kadar büyük bir acı yaşadınız mı? Cevabınız evet ise, o zaman diş aknesi veya hassasiyetinden kurtulmak için ağız sağlığınıza ekstra özen gösterme zamanı.

Dişler hassas olduğu için ağrıdığı gibi kırık diş, diş eti enfeksyonları, sert fırçanın kullanılması sonucu diş minesinin zarar görmesi, beyazlatma tedavileri diş çürüğü, diş dolgularının yıpranması gibi nedenlerden dolayı ağrıyabilir.

Diş Ağrısı İçin Önlemek İçin İpuçları

Sıcak veya soğuk kahveyi veya başka bir içeceği tadarken hiç bu kadar büyük bir acı yaşadınız mı? Cevabınız evet ise, o zaman diş aknesi veya hassasiyetinden kurtulmak için ağız sağlığınıza ekstra özen gösterme zamanı.

Dişler hassas olduğu için ağrıdığı gibi kırık diş, diş eti enfeksyonları, sert fırçanın kullanılması sonucu diş minesinin zarar görmesi, beyazlatma tedavileri diş çürüğü, diş dolgularının yıpranması gibi nedenlerden dolayı ağrıyabilir.

7 Gün Sağlık olarak bu yazımızda Diş ağrısını önleme ile ilgi bazı ipuçlarını ve ağrıyan dişler için bazı doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Diş Ağrısını Önlemeye Yarayan İpuçları

Şuan diş ağrısı çekmiyor olmanız hayatınızın hiç bir döneminde çekmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Dişler vücudun diğer organları gibi önemlidir. Bu yüzden rahatsızlıkları tedavi etmekten çok korumak çok daha öncelikli olmalıdır. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları aşağıda yer almaktadır:

Asitli Besin ve İçeceklerden Uzak Durun

Asitli gıdaların tüketilmesi dişlerin üst tabakası olan minenin zarar görmesine neden olur. Zamanla mine aşındıkça dişin iç tabakası ortaya çıkar. Bu iç diş tabakası açığa çıktığında sinir merkezi daha fazla açığa çıkar ve dişler daha hassas olmaya başlar. Bu da gün içinde sürekli dişlerinizin sızlamasına neden olur. ( Yiyecekler Dişlerinizi Nasıl Etkiler, Dişlerinize Zarar Veren 10 Gıda )

Ağız Hijyeninize Önem Verin

İyi ağız hijyeni belirtileri olmadan önce bile bir çok hastalığı engellemeye yardımcı olur.  Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın. Aynı zamanda diş rahatsızlıklarına neden olan bakteri / virüs ve mikropların sadece diş değil, dil ve yanak kısımlarında da biriktiği için bu alanların temizliğine de özen göstermeniz gerekir.

Düzgün ve Yumuşak Diş Fırçası Kullanın

Özellikle hassas dişlere sahipseniz sert diş fırçalarından kaçınmanız gerekiyor. Ayrıca dişlerinizi düzenli olarak fırçalarsanız sert diş fırçalarına da ihtiyaç duymazsınız. Sert fırçalar hem dişinize hem de diş etinize zarar verebilir.

Elektrikli diş fırçalarını kullanıyorsanız dişlerinize çok sert bastırmaktan ve diş etlerinize dikkat ederek kullanın.

Düzenli Diş İpi Kullanımı

En çok ihmal edilenlerden birisidir. Diş ipini hergün kullanmak ilerde meydana gelecek bakteriyel enfeksiyonları ve dolayısıyla diş ağrısını azaltma açısından oldukça önemlidir.

Gıda parçacıkları bazen diş fırçanızın gidemeyeceği yerde sıkışıp kalır. Bu parçacıklar dişler ve diş etleri arasında bakterilerin üremesine olanak tanıyarak diş etlerinde  ve dişlerde ağrıya neden olacaktır.

Şişmiş Diş Etleri Tedavisi – Şişlik ve Ağrıdan Kurtulmak Için 9 Doğal Yöntem

Düzenli diş ipi kullanımı dişeti hastalıklarının oluşma riskini azaltır ve gizli plakları dişlerinizden söker ve oluşumunu engeller.

Diş Hekimlerini Düzenli Olarak Ziyaret Etmek

İyi ağız hijyeni sağlamak için doktorunuza düzenli kontrol yaptırmanız önemlidir. Her zaman dikkatli olsanız bile çeşitli nedenlerden dolayı dişlerinizde ağrıya neden olabilecek diş ve / veya diş eti enfeksiyonlarıyla karşılaşma riskiniz vardır. Siz farkına varmasanız bile diş hekiminiz bunları en kısa sürede tespit edebilir.

İyi Bir Diş Hekimi Nasıl Seçilir?

Bunun yanı sıra dişlerinizde henüz sizin fark etmediğiniz aşınmaları önceden belirleyebilir. Buna karşılık diş sağlığınız için önlem alabilirsiniz.

Bu ipuçlarından başka, burada kolayca diş ağrısından kurtulmanıza yardımcı olacak bazı etkili ev ilaçları vardır.

Diş Ağrısından Kurtulmak İçin 5 Doğal Tedavi

Aslındaev yöntemlerinde kullaılan bazı tedaviler oldukça işe yaramaktadır. Bunlar özellikle içinde bulundurdukları bileşenler sayesinde alternatif tedavi olarak görülebilir. Bu yöntemlerden bir kısmına aşağıda yer verdik:

Diş Ağrısı İçin Karanfil Yağı

Karanfiller, sinirleri ve doğal olarak dişlerinizin ağrılarını azaltmak için kullanılabilecek doğal ağrı kesicilerden biridir. Evinizde karanfil yağı varsa aşağıdaki adımları izleyerek karanfil yağı sayesinde diş ağrınızdan kurtulabilirsiniz:

Karanfil yağını kullanarak diş ağrılarından kurtulmak:

 • Adım 1: Pamuk topunu birkaç damla karanfil yağıyla ıslatın ve doğrudan etkilenen bölgeye koyun.
 • Adım 2: Birkaç dakika bekletin ve günde 2-3 kez tekrarlayın.
 • Alternatif: Ayrıca etkilenen alana doğrudan 2 karanfil yerleştirebilirsiniz.

Tuzlu Su İle Ağzınızı Durulama

Diş ağrılarından kurtulmak için kullanabileceğiniz en basit ev yöntemlerinden biridir. Tuzlu su, dişinizdeki iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Diş ağrılarından kurtulmak için tuzlu su nasıl kullanılır:

 • Bir bardak ılık su alın ve içine yarım kaşık tuz ekleyin.
 • İyice karıştırın ve ağzınızı bu karışımla düzenli olarak yıkayın.
 • Bir günde iki kez tekrarlayın.

Diş Ağrılarında Sarımsak Kullanımı

Sarımsak, bakterilerin üremesini önlemeye yarayan ve onlardan kurtulmanıza yardımcı olan anti-inflamatuar ve anti-mikrobik özelliklere sahiptir. Bu nedenle diş ağrılarından kurtulmak için kullanabileceğiniz bir tedavi aracı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diş ağrısından kurtulmak için sarımsak nasıl kullanılır?

 • Bir diş sarımsak ezin ve üzerine az miktarda tuz ve su ekleyin.
 • Doğrudan etkilenen diş üzerinde uygulayın ve 15 dakika bekletin.
 • Suyla yıkayın ve bunu günde bir kez yapın.

Diş Ağrıları İçin Guava Yapraklarının Kullanımı

Guava, rutin ve qucertin adı verilen flavonoidleri içerir. Guava bitkisinde bulunan bu bileşenler oldukça etkili anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Dolayısıyla diş ağrıları için önemlidir.

Diş ağrılarından kurtulmak için guava yaprakları nasıl kullanılır?

 • İki veya üç guava yaprağı alın ve iyice yıkayın.
 • Onları 1-2 dakika çiğneyin daha sonra atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir