Pazartesi, Ekim 18
Home>>Hastalıklar>>Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?
HastalıklarTedaviler

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anadolu Sağlık Merkezi`nden Psikiyatrist, ülkemizde neredeyse her 10 kişiden 1`inde görülen depresyonun, gerek yüksek görülme sıklığı, gerekse sosyoekonomik sonuçları nedeniyle son derece önemli bir hastalık olduğunun altını çiziyor.

Dr. Büyükkal depresyonu, “kişinin duygularını, bedenini, düşüncelerini kısacası bütününü her alanda ele geçirebilen çok boyutlu bir rahatsızlık” olarak tanımlıyor ve ekliyor;

Depresyon kişinin yemek yemesini, uykusunu, sosyal işlevlerini tamamen etkiler. Kısacası insanların, `Topla kendini artık, sen bunu kendi kendine yapıyorsun. Kendi aklınla da çözebilirsin` şeklindeki iyi niyetli çabalarının sonuç vermeyeceği bir durumdur.

Dünya Sağlık Örgütü`nün istatistiklerine göre, bütün dünyada herhangi bir anda 120 milyon kişi depresyonla mücadele ediyor. Global hastalık yükü anlamında dünyada 4. sırada yer alan depresyonun tedavisi, ABD`de yılda 30 ila 80 milyar dolara mal oluyor.

Depresyonun kaynağının ne olduğu ve beyindeki kimyasal değişimlerin depresyon üzerinde ne gibi etkilere sahip olduğu, bugün cevabı en merak edilen sorulardan bazıları.

Depresyonun çok faktörlü bir hastalık olduğunu söyleyen Dr. Büyükkal, depresyon durumunda beyinde bazı biyokimyasal değişikliklerin görülebildiğini söylüyor.

Dr. Büyükkal, “Hastalık; özellikle beynin işleyişinde, duygu ve düşüncelerin oluşmasında ve düzenlenmesinde etkili olan `nörotransmitter` adı verilen maddelerin, üretimi, salınımı ve geri alımı sırasında yaşanan aksaklıklar nedeniyle oluşuyor.

Depresyonun gösterilebilen kimyasal değişiklikleri bulunuyor. Ancak bu hastalığın, sadece fiziksel bir rahatsızlık olduğunu söylemek mümkün değil. Çünkü depresyon psikososyal etmenlere bağlı olarak da gelişebiliyor” diyor.

Depresyon tedavisinin medikal ilaçlar ve terapi ile yapıldığını, kullanılan antidepresanların mutlaka doktor gözetiminde alınması gerekir. “Depresyonun ilaçla tedavisi 6 ay ile 1 yıl arasında sürüyor. Birçok kişi, kendini biraz iyi hissettiğinde hemen ilaç tedavisini bırakıyor. Oysa kişi kendini iyi hissettikten sonra bile, biyokimyasal dengenin pekişmesini sağlamak için birkaç ay daha tedaviye devam etmesi gerekiyor.

Bu yüzden vurgulanması gereken bir başka nokta da terapidir. Medikal tedavinin yanı sıra kişinin doktoruyla veya bir psikologla terapi işbirliğini sürdürmesi nükslerin önlenmesinde çok etkili oluyor. Terapi uzun soluklu, emek ve kaynak gerektiren bir yöntem, ama depresyonun genetik ya da biyolojik nedenleri olmasa da, psikososyal nedenlerinin anlaşılması ve çözülmesi açısından son derece yararlı” diye konuşuyor.

Antidepresanlar konusundaki yanlış yargılardan birinin de bağımlılık olduğunu hatırlatan Dr. Büyükkal şu bilgileri veriyor: “Antidepresanlar bağımlılık yapmazlar. Ama çok düzenli kullanılmaları ve çok yavaş başlayıp çok yavaş bırakılmaları gerekir. Bu yüzden mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdırlar. Eğer hastada ağır depresyonla birlikte intihar fikri de varsa, hastanın mutlaka yatarak tedavi edilmesi gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir