Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Faydalı Bilgiler>>Depresyon Tedavi Yöntemleri

Depresyon Tedavi Yöntemleri

Depresyon, bireyde genetik, çevresel veya hormonal bozukluklara bağlı olarak gelişebilen, zihinsel, davranışsal, bedensel ve duygusal bulgularla kendini gösteren ruhsal bir çöküntü halidir.

Belirtileri
Depresyon durumunda görülen bulgular çeşitlilik arz etmekle birlikte genel olarak; mutsuz ve bitkin bir ruh hali, umutsuzluk, cinsel arzularda azalma, hiçbir şeyden zevk alamama, ilgi ve isteklerde azalma şeklinde görülmektedir. Depresyon halinde olan birey kendini sürekli olarak mutsuz hisseder ve ümitsizdir. Yaşadığı her şeyi olumsuz yönleri ile değerlendirme eğilimindedir. Bireyin yaşadığı bu karamsar düşünceler istemsiz olarak gelişmektedir. Bakışlar donuk bir hal almıştır. Duruş ve bakışlar yere doğrudur
Konuşma ve hareketlerinde yavaşlama gözlenebilir. Depresyon halinde olan birey konuşurken sesi kısık çıkmaktadır.
Tüm bunlarla birlikte günlük hayatta meydana gelen duygu değişimleri depresyon olarak değerlendirilemez. Durumun depresyon halini alabilmesi için bulguların en az 2 3 hafta devam etmesi gerekmektedir.

Tedavisi:
Tedavi, bireyde depresyonun oluşma nedenine göre uygulanmaktadır. Tedavi edilmemesi durumunda yaklaşık bir yıl kadar sonra kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak tedavi edilirse daha hızlı ve kalıcı iyileşmeler gerçekleşir. Tedavi sürecinde en önemli unsur hastanın içerisinde bulunduğu durumu iyi anlaması ve depresyonu aşacağına gönülden inanmasıdır. Böyle bir durumda doktordan yardım istemek ihmal edilmemelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir