Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Hastalıklar>>Dehb, Kadınları Ne Yönde Etkiliyor?
HastalıklarKadın HastalıklarıTedaviler

Dehb, Kadınları Ne Yönde Etkiliyor?

Dehb, Kadınları Ne Yönde Etkiliyor?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu yaşayan kız çocukları büyüyünce neler yaşar?

Daha çok erkek rahatsızlığı olarak bilindiğinden kadınlarda araştırılmamıştır. Erkekler ve kadınlar bu durumdan farklı etkileniyor. DEHB olan erkekler daha şiddetlidir, araba kazaları yaşar, öfkelidirler okul ve diğer mekanlardaki şeylere zarar verme eğilimi daha fazladır.

Kadınlara göre davranış sorunları daha baskındır. DEHB’li kadınlarda ise obezite, düşük benlik saygısı, depresyon, anksiyete gibi ruhsal sorunlar baskındır bu sorunlar hayatın farklı alanlarında karşılarına çıkar. İş ve görevlerini bitirmede güçlük çeker ve bazen zorluk çıkartırlar.

Anneleriyle ve diğer yakınlarıyla sürtüşme halindedirler. Kadının toplum ve ailedeki yeri onlar için baskıcıdır, ebeveyn olma zorunlulukları, evi idare etme durumları planlayıcı olmaları gerekmesi gibi durumlar onları zorlar. Ev ve dışarı işleri, önemli günleri hatırlamaları doğum yapmaları onları yorar.

Dürtüsel davranışlar ve odaklanma sorunları çocuklarda DEHB işaretleridir. Aşırı zarar verme ve hareketlilik de belirtisidir. Unutkanlık, sıkıntılı olma, hayal kurma, dikkatsizlik ve planlama güçlüğü yaşarlar. Kızlar daha çok hayal kurma durumunu yaşar ve bir şeye odaklanma güçlüğü çekerler.

Kadınlarda DEHB, üniversite çağına kadar anlaşılmayabilir. Kızlar daha az belirti verdiğinden tanısı da geç konacaktır. Kadınları anlamak empati kurmak hayatlarındaki gerginlikleri ve aşırı sorumlulukları paylaşmak önemlidir. Yardımlaşarak yaşanan bir hayatta herkes memnun olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir