Salı, Mayıs 11
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Daha Beyaz ve Sağlıklı Dişler İçin Ne Yapmalıyız?
Ağız ve Diş Sağlığı

Daha Beyaz ve Sağlıklı Dişler İçin Ne Yapmalıyız?

Daha Beyaz ve Sağlıklı Dişler

Diş problemleriniz varsa ertelemeden tedaviye gidin. Sağlıklı bir ağız size çok şey katar. Diş beyazlatma ve bakımı için neler yapılabilir..

Eskiden insanlar çürük veya diş eti problemleri nedeniyle diş hekimine başvururdu. Artık daha güzel bir gülümsemeye sahip olmak için de başvuruyorlar. Gülmek o kadar önemli ki fotoğraflarda ağzı kapalı insanlara dikkat edin, çoğu diş sorunu yaşıyordur. Gülüş estetiği için birkaç yol var. Hızlı sonuç almak isteyenler için porselen olağanüstü sonuçlar ortaya çıkarıyor.Dişlerdeki renk bozuklukları, çatlaklar, dolgulardaki renk değişiklikleri, kırıklar için dişin tamamını kesmek yerine artık sadece ön yüzeyine porselen tırnak uygulanıyor. Porselen yapıştırma tırnaklar gibi dişin üstüne konuluyor. Eskisi gibi dişleri kesip üzerine porselen uygulaması pek yapılmıyor. Hastanın yüzü de uygunsa ortaya nefis sonuç çıkıyor. 1 hafta içinde gülüş tamamen yenileniyor.

Diş etleriniz çok görünüyorsa…

Eğer gülümseme hattı içinde diş eti çok görünüyorsa ya da diş rengi iyi değilse bunun için de tek seansta çözüm var. Rahmetli Kemal Sunal’ın diş etleri gibi çok ileri boyutta sorun varsa daha ciddi işlemler gerekli oluyor. Ama daha hafif diş eti uzunlukları lazerle tek seansta 1.5-2 milim kısatılabiliyor. Lazer sayesinde kanama olmuyor, hatta anesteziye bile gerek kalmıyor. Lazer diş eti seviyesi yüksek olanlara da düzeltme şansı tanıyor. Lazer, diş etinin çok mor olduğu durumlarda renk açma işleminde de kullanılabiliyor.

Çarpıklığa görünmez tel

Bazen dişlerin formu o kadar güzel oluyor ki hastaya tırnak biçiminde bile olsa porselen yerleştirmek istemiyoruz. Mesela diş rengi çok güzel bir hasta geldi. Bir dişi biraz eğri. Bu hastaya durup dururken porselen yapmak etik değil. Bu durumda ortodonti öneriyoruz. Erişkinlerde ortodonti için çok farklı seçenekler var. Eskiden metal tel ve braketlere alternatif yoktu.

Artık beyaz telin üstüne seramik (beyaz) braketler takılabiliyor. Tel ve braketin hiç görünmesini istemeyenler için teli dişlerin arkasından takabiliyoruz. Hafif çarpıklıklarda tel ve braket dışında da seçenek var. Invisalign adı verilen, dişlere takılan, çıkarılabilir, ağızda belirgin olarak gözükmeyen şeffaf düzeltici plaklarla dişler düzeltilebilir. Erişkinlerde ortodonti tedavisi en az 8 ay sürüyor, 1 yıl içinde bitiyor. Ortodontiye bazen porselen öncesinde çok çarpık dişlerin düzeltilmesi için de başvurabiliyoruz.

Bir saatte beyaz dişler

Prof. Dr. Serhat Yalçın anlattı:

Diş beyazlatma hem ofiste hem de evde yapılabiliyor. Ofis tipi beyazlatma muayenehanede 1 saatlik bir işlem. Önce diş etlerine koruyucu bir ilaç sürüyoruz. Ardından beyazlatıcı ürünü dişlere sürüyoruz. Kimyasalı aktif hale getirmek için lazer ya da halojen ışık kullanıyoruz. Hasta 1 saat koltukta kaldıktan sonra birkaç ton açılmış dişlere sahip oluyor.

Ev tipi beyazlatmada ise hastaya diş ölçüsüne göre şeffaf plaklar yapılıyor. Plağın içine ilaç konuyor. Hasta uyumadan önce plağı takıyor, sabah çıkartıyor. Diş beyazlatma işlemi ilaçlara bağlı veya aşırı flor kullanımına bağlı diş renk sorunlarında çok işe yaramıyor. Ama sağlıklı olup rengi genetik olarak koyu dişlerde fark yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir