Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Hastalıklar>>Çocuk Hastalıkları>>Çocukluk Döneminde Kanser Taraması Nasıl Yapılır?
Çocuk HastalıklarıHastalıklarKanserSağlık HaberleriTedaviler

Çocukluk Döneminde Kanser Taraması Nasıl Yapılır?

Çocukluk Döneminde Kanser Taraması Nasıl Yapılır?

Maalesef çocuklarda hatta yeni doğan bebeklerde bile kanser görülebiliyor.

Peki CT cihazı ve teknolojisi ile çocuklarda kanser tarama işlemi ne gibi zararlara yol açar, bunun yanında yararları ve artıları nelerdir?

Genç ve yetişkinlerin kansere yakalanma oranı %24 daha fazladır. Fakat çocuklarda ve bebeklerde de kanser taraması gerektiğinde yapılır.

Tüm kanser türlerini ele alırsak yılda 100.000 ortalama kişide kanser ortaya çıkmaktadır. Yine ortalama %9’u çocuklardan oluşur.

10 yıl içindeki kansere yakalanma oranlarına bakıldığında BT yöntemi ile en az 6 kanser türüne daha yakalanılabileceği vurgulanıyor.

Yani bir kişi yaşı kaç olursa olsun kansere yakalandığında aynı türün veya başka bir yerde meydana gelen kanserin aynı kişiyi 10 yıl içinde 6 kere daha bulabileceği söyleniyor.

BT yani bilgisayarlı tomografinin sağlık açısından elbette yararları da var. Kanser taraması yapılıyor ve hastalığın gelişimi, ilerlemesi ve meydana gelmesi önlenebiliyor.

Fakat 1980den itibaren artan kullanım oranı halkın radyasyona maruz kalmasını da artırdı. Özellikle çocuklarda bu tip cihazlar sağlıktan götürüyor.

Çocukların normal hastalıklarında maruz kaldıkları bazı radyasyon içeren cihazlar ve tedavi yöntemleri ileride kansere neden olabilir.

Ve malesef uzun yıllar boyunca bu kişiler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda şu sonuçlar görülmüştür.

CT ve BT başta olmak üzere her radyasyon tedavisi ve cihazına maruz kalan kişinin kanser riski %24 daha artmış, Her bir CT taraması için bu risk %16 daha artmıştır.

Ct taramasında etki eden tümör hücreleri en az beyin kanserini yani beyin tümörünü etkilerken, en fazla kan, kemik ve ilik kanserine yol açmıştır.

15-19 yaş arası gençlerde yine CT ve BT kanser tanısı koyarken aynı zamanda beyin tümörüne yol açmıştır.

Kadınlarda ise bu oran genel olarak erkeklerden daha fazladır ve risk altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir