Çarşamba, Nisan 21
Home>>Ebeveyn>>Anne ve Çocuk>>Çocuklarınızı Övmenin Faydaları Nelerdir?

Çocuklarınızı Doğru Şekilde Övmeye Çalışın

Sürekli üvmek onlara farklı bir anlam ve sorumluluk yüklemek anlamına gelebilir. Çocuklarınıza karşı başarı mesajlarını nasıl vermelisiniz örneklerle anlattık..

Çocuğumu sürekli övmeme rağmen; kendisine yeterince güvenmiyor, sınıfında da çok aktif değil. Bu konuda ne yapmalıyım? L.M./İstanbul

Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma “Çok akıllısın” gibi genel övgüler yerine; çocuğun gösterdiği çaba ve çalışma hakkında detaylı yorumlarda bulunmanın daha faydalı olduğunu gösterdi. İşte bu konuda size fikir verebilecek bazı cümleler: “Testte bu notu almak için çok çalışmış olmalısın.” “Bu soruya verdiğin cevabı çok beğendim. Bu konuda detaylı düşündüğün belli oluyor.” “Okul projende gösterdiğin çaba beni gururlandırdı.” “Bu ödev çok zor ama ben, çok çalışırsan yapabileceğini biliyorum.” “Resmin için seçtiğin renkler harika.” “Kardeşinle oyuncaklarını paylaşman beni mutlu etti.”

RESMİNİ EVE ASIN
Onunla baş başa vakit geçirmek, sene sonu müsameresi gibi aktivitelerine katılmak, bir resmini evinize asmak da çocuğunuzun özgüveni ve motivasyonu için çok önemlidir.

FOLİK ASİT TAKVİYESİ OTİZM RİSKİNİ AZALTIR

Hamilelik öncesi alınan folik asit, acaba hamilelik döneminde de bebeği korur mu? M.B./Diyarbakır

Nöral tüp defektleri denilen ve beyin ile omurilik hasarı yaratan sorunlar; hamileliğin hemen başında gerçekleşir. Hamilelik öncesi dönemde her gün, yaklaşık 400 mikrogram folik asit içeren bir takviye kullanılması bu riski azaltır.

BAKLAGİL YİYİN
Son dönemde Norveç’te yaklaşık 85 bin çocuğu altı yıl takip eden bir çalışmaya göre; gebelikte alınan folik asit, otizm riskini de düşürüyor. Folik asitin doğal formu olan folatın; özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller ve portakal-limon gibi meyvelerde yoğun olarak bulunduğunu da unutmayın. Yarım kase pişmiş mercimekte yaklaşık 180, ıspanakta 132, brokolide ise 85 mikrogram folat bulunuyor. Gebelikte kullanacağınız tüm vitamin, mineral ve bitkisel takviyeleri hekiminize danışarak almalısınız.İNMEDE DEPRESYONA DİKKAT!

73 yaşındaki annem iki ay önce inme geçirdi. Ne yaparsak yapalım moralini düzeltemiyoruz. Ne önerirsiniz? A.B./Bursa

İnme; hastaların hareketlerini kısıtlayabiliyor, yaşam düzenini bozabiliyor, hastaları psikolojik olarak etkiliyor. Amerikan İnme Birliği’nin toplantısında açıklanan bir çalışma; inme yaşayan 12 hastadan birinin, en azından bir kez intiharı düşündüğünü gösterdi. Nedeni; bu sorun sonrası sıklaşan depresyondur. Siz de bu probleminizi hekiminize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir