Salı, Kasım 23
Home>>Ebeveyn>>Çocuk Gelişimi>>Çocuklarınız İçin İyi Bir Okul Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Çocuk GelişimiEbeveynFaydalı Bilgiler

Çocuklarınız İçin İyi Bir Okul Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuklarınız İçin İyi Bir Okul Nasıl Seçilir?

Çocuğunuz için doğru okulu bulmak ve seçmek zor olabilir. Seçtiğiniz okul, gelişimleri, en eski arkadaşları ve hatta mevcut olan müfredat dışı etkinlik türleri üzerinde etkili olabilir. Araştırmanızı yaparak ve neleri arayacağınızı bilerek, çocuğunuz için harika bir okul seçebildiğinizden emin olabilirsiniz.

Çocuğunuz İçin Okul Seçerken Seçeneklerinizi Daraltın

Çocuğunuz için okul seçimi yapmadan önce kendinizce ideal okulunuzu tanımlayın. Bakmaya başlamadan önce, çocuğunuz için neyin en önemli olduğuna karar vermek önemlidir. Yabancı dil fırsatları, sanat ve bilim alanındaki çalışmaları ya da seçimlerinizi daraltmak için önemli bulduğunuz çeşitli faktörleri kullanabilirsiniz. Neyin önemli olduğuna karar verdiğinizde, okulun web sitesini, broşürlerde bulunan bilgileri veya gelecekteki okulun uygun önerilere / faaliyetlere ve altyapıya sahip olduğundan emin olmak için kişisel ziyaretler gerçekleştirin.

  • Bir şeyin okul için ne kadar önemli olduğunu anlamanın harika bir yolu, mevcut öğretmenlerine ve kaynaklarına bakmaktır. Çok fazla öğretmeni olan ve yatırım yapmaya istekli olan okulların bir bölgede güçlü olma olasılığı daha yüksektir.
  • Ayrıca seyahat süresi gibi şeyleri aklınızda bulundurun. Eğer bir devlet okulu ise, ulaşımın otobüslerle / minibüslerle ne denli rahat olduğuna bakmalısınız. Çocuğunuzu okula her sabah götürmeniz gerekiyorsa, mesafenin ve başlangıç ​​zamanlarının kendi programınızla birlikte çalıştığından emin olun.

Çocuğunuz için okul seçimi yaparken birden fazla seçeneğe açık fikirli olun. Bölgeniz, kamu veya özel okullardan çeşitli okul türlerine sahipse, kendinizi sınırlamayın. Devletin ya da özel olarak finanse edilen bir okulun nasıl finanse edeceği, eğitim kalitesiyle ilintili olmayı gerektirmez. Çevreye bakın, bir okula gidin ya da daha yakından bakmak için bir bilgi fuarına katılın.

Çocuğunuz için seçeceğiniz okullara ait istatistikleri bilin. Okullar, sınavlarda performansı, öğrenci-öğretmen oranını ve öğrencilerin ne kadar önemli bulduğuna bağlı olarak, ne kadar öğrencinin üniversite veya istihdama devam ettiğini gösteren olası ebeveynler için mevcut istatistiklere sahip olmalıdır. Okulun ana ofisi ile iletişime geçin ve bu bilgileri isteyin. Gerek devlet okulları gerekse de özel okullar zaten bunların bir kaydını tutmaktadırlar.

Çocuğunuz için okul seçerken olası seçeneklerinizi ziyaret edin. Kişisel ziyaretin yerini hiçbir araştırma, okuma ya da arama yapamaz. Okula gittiğinizde, müdürle, öğretmenlerle ve mümkünse başka ebeveynlerle konuştuğunuzdan emin olun. Dersliklere, duvarlardaki resimlere bakın ve eğer mümkünse bir öğretmeni izleyin, böylece öğrencinizin ne tür etkileşim ve aktivitelere sahip olacağını görebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de okullarda beyaz bayrak projesi yürütülmekte ve çeşitli kriterler müfettişlerce kontrol edilip uygun görüldüğü takdirde sembolik olarak beyaz bayrak flaması verilmektedir.

Seçmek için ziyarete gittiğiniz okulda doğru soruları sormak önemlidir. Okul saatleri için kendi programınıza, ne tür öğlen yemeğine, yabancı dil derslerine ve spor takım / aktivitelerine dair bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun. Daha da derinlere inmek isterseniz, öğretmenlerinin nasıl eğitildiğini, ödevlerle ilgili ayrıntıları ve kötü davranışları nasıl ele aldıklarını sorabilirsiniz.

Okul tavsiyeleri için etrafa sorabilirsiniz. Belli bir okulda zaten çocukları olan arkadaşlarınız olabilir. Onlardan öğren. Çocuğunuzu aynı okula kaydetmeyi düşünebilirsiniz.

Başvuru ve kayıt detaylarını bilmelisiniz. Kararınızı belirlemeye yardımcı olacak birçok ayrıntı olabilir. Eğer özel bir okulsa, çocuğunuzun görüşme yapması gerekip gerekmediğini ya da herhangi bir seviye sınavına girip girmeyeceğine dair çeşitli bilgileri edinin. Özellikle özel okullarda öğrenim ücretini mali olarak karşılayabildiğinizden emin olun.

Çocuğunuz için birkaç okul seçmelisiniz. Yapacağınız listenin başında çok iyi bir okul olsa bile bazen bekleme listeleri, titiz bir başvuru süreci ve hatta finansal engeller karşınıza çıkabilir. Diğer seçeneklerin olduğundan emin olun, böylece tüm seçeneklerinizi kapatmayın ve çocuğunuzu ideal olduğunu düşündüğünüz diğer okullara gönderebilirsiniz.

Okul Öncesi Çocuklarınız İçin Okul Seçme

Çocuğunuz için istediğiniz ortamı belirleyin. Okul öncesi için birçok farklı seçenek ve yaklaşım vardır. Daha çocuk bakımı merkezli bir şeyi, eğitimli bir şeye karşı isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun yoğun bir ortamda, belirli beceriler geliştirmeye odaklanan çok sayıda etkinlik ve sınıf arkadaşlarıyla veya daha bireysel odaklı ortamlarla ilgili olup olmadığına dair bir fikriniz de olabilir. Bu aynı zamanda okul seçimini etkileyecektir.

İstediğiniz eğitim yapısına karar verin. Okul öncesi çocuk eğitiminde birçok yaklaşım vardır.

  • Oyun tabanlı programlar, becerileri geliştirmek için oyun kullanmayı hedefleyen aktivitelerdir. Bu aynı zamanda “çocuk merkezli” olarak da bilinir. Bu sınıflar çoğu zaman ev veya mutfak, bilim alanı, su masası, okuma alanı ve blok ve oyuncaklarla dolu bir alan gibi farklı bölümlere ayrılır. Bu, öğrencileri oyun yoluyla beceri kazanmaya teşvik eder.
  • Akademik odaklı programlar genellikle öğretmen tarafından yönlendirilir ve daha fazla yapı sağlar. Bu, bir anaokulu ortamına benzer ve okulda bir sonraki aşamaları için bir çocuk hazırlamayı amaçlamıştır. Bu daha fazla yapı isteyen ve oyun tabanlı programların kaotik ortamından korkan ebeveynler için de geçerlidir.

Sizin için önemli olan eğitim felsefesine karar verin. Çocuklara en iyi şekilde nasıl öğretileceği ve başarı için nasıl hazırlanacağı konusunda farklı felsefeler vardır

  • Bu Roma’da geliştirilen bir yöntem. Bu, çocukların kendi hızlarında öğrenmelerine izin vermeye ve onların hangi eğitim seviyesinde çalıştıklarına odaklanır. Öğretmenin çocuklara yön vermesini daha az vurgulamakta ve çocuklara bulmacaları ve oyuncakları kendi başlarına keşfetmelerine izin vermektedir. Bu, çocuklarının liderlik becerilerini ve bağımsızlıklarını geliştirmelerini isteyen ebeveynler için harikadır.
  • Bu, okuma, yaratıcı öğrenme, okuma, şarkı söyleme ve oyunculuk konularını vurgulayan bir yöntemdir. Öğrenciler arasında işbirliğine de büyük bir vurgu vardır. Bu yönteme özgü bir şey, bilgisayar, video, elektronik gibi medyanın dışlanması ve testler, ev ödevi ve hatta masalar gibi akademik görevlere odaklanmamasıdır. Bu yöntem, çocuklarının bireyciliği geliştirmesini isteyen ebeveynler için harikadır.
  • Reggio Emilia. Bu, öğrencileri proje tabanlı öğrenmeyi keşfetmeye ve bunlara katılmaya teşvik eden bir stildir. Dersler öğrencilerin ilgisine dayanmaktadır. Soruları yönlendiren öğretmen yerine, öğrencinin dışarıdakileri keşfetmesini ve sorular sormasını ve kendi karşılaşmaları ve ilgileriyle eğitimi sürdürmesini isteyebilir. Projeler daha sonra bunu teşvik etmek için öğrenci tarafından çerçevelenir.

Seçeceğiniz okuldaki öğretmen, yönetim ve diğer personelleri araştırınız. Bu önemlidir çünkü müfredatı yönlendiren, değerleri aşılayan ve çocuğunuzu disiplin altına alan kişiler olacaktır. Onlarla tanışın ve onlar hakkında fikir edinin.

Ortaokul ve Lise Öğrencileri İçin Okul Seçimi

Bu öğrenciler / çocuklar için okul seçmee çalışırken onların sosyal ve duygusal faktörleri göz önünde bulundurun. Daha küçük bir çocuk çok fazla arkadaş kurmamış olsa da, bir ortaokul veya lise okul çağındaki çocukların refahlarını etkileyen önemli sosyal ve duygusal etkenler olacaktır. Çocuğunuzun zaten hayatları üzerinde olumlu bir etkisi olan bir grup arkadaşı varsa, bu düzenlemeyi bozmak istemeyebilirsiniz. Ayrıca, zorbalık gibi şeyler daha büyük çocuklarda daha belirgin hale gelebilir. Güçlü bir anti-zorbalık politikasına sahip bir okul bulun ve çocuğunuzun sağlam sosyal beceriler geliştirmesine yardımcı olur.

  • Bir okulun ne tür bir rehberlik danışmanına sahip olduğunu öğrenmek zorbalığın sınırlandırılmasında önemli bir faktör olabilir.

Seçtiğiniz / seçeceğiniz okullarda verilen seçmeli dersleri dikkate alın. Bu yaşlarda çocuklarınız ilgi alanları geliştirmeye başlayacak ve okullar matematik, İngilizce ve edebiyat gibi eğitimin temellerinin ötesindedeki ders ve kurs seçeneklerini sunacaktır. Teknoloji kursları, yabancı diller ve diğer özel kurslar veya dersler, bir okulu diğerinden gerçekten ayırt edebilir. Okuldaki seçmeli ders veya kursların neler olduğunu görmek ve çocuğunuzla konuşmak için oturup onların ilgi alanlarını onlarla beraber öğrenin.

Sundukları müfredat dışı etkinlikleri görün. Çocuklarınız orta veya lise seviyesine geldiğinde, belirli bir spora, müzik enstrümanı çalmaya veya belki de tomurcuklanan bir thespian’a ilgi duyabilirler. Çocuğunuzun sınıf dışındaki ilgi alanlarını maddi olarak destekleyebilen okullar, daha eğitici bir eğitim deneyimi sağlayabilir.

Özel veya devlet okulu isteyip istemediğinize karar verin. Açıkçası günümüz Türkiye’sinde özel okullar devlet okullarına göre bir adım önde gitmektedir. Ancak bu devlet okullarının kötü olduğu anlamına gelmiyor. Nitekim çeşitli ulusal sınavlarda yüksek puan alanlar genelde devlet okullarında okumuş çocuklar olduğunu görmekteyiz. Özel ve devlet okullarındaki fark sadece mali külfet değildir. Özel okullarda genelde ders dışı etkinliklere de en az dersler kadar önem verilmekte. Aynı zamanda çocuğunuzun çeşitli alanlarda yapacağı girişimleri de desteklemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir