Çarşamba, Haziran 23
Home>>Beslenme>>Çocuklarda Obeziteyi Engelleme Yolları Neler?
BeslenmeÇocuk HastalıklarıDiyet

Çocuklarda Obeziteyi Engelleme Yolları Neler?

Çocuklarda Obeziteyi Engelleme Yolları Neler?

Doğru düzenli ve sağlıklı beslenme ile obezite çocukluktan beri engellenebilir.

Bu aylardan sonra, özellikle de çocuklarının her türlü gıdadan çeşitli vitaminleri almasını isteyen anne ve babalar, farklı tadları bebeklerine yedirmeye çalışıyor. Özellikle de günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte aileler bırakın uzmanları dinlemeyi, kendi kendilerine internetten yazışarak belki de yanlış olan beslenme alışkanlıklarını bebeklerine kazandırıyorlar. Erken dönemde başlayan bu yanlış beslenme alışkanlığı, ileride obeziteyle savaşan, içe dönük, kronik rahatsızlığı olan mutsuz çocuklara sebep olabiliyor.

Çocuklarda obezite  hakkında bilgi veren ve beslenmeyle ilgili önerilerde bulunan Çakmak Erdem Hastahanesi Beslenme ve diyet uzmanı diyetisyen Nurdan Yücel “Çocuklardaki obezitenin en önemli sebepleri dengesiz ve düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşamdır. Çocuklarımıza doğumdan itibaren öncelikle ilk 6 ay sadece anne sütü verdikten sonra düzenli yemek yeme alışkanlığının verilmesi ve doğru damak tadının geliştirilmesi gerekir.

Çocuklardaki obezitenin önemli sebeplerinin başında yanlış beslenme alışkanlığı gelmektedir. Yüksek kalorili besinler, yağda kızartma ve kavurmalar, hazır yiyecekler, öğün saatlerinin düzensiz olması, geç saatlerde yemek yeme alışkanlığı, hızlı yemek yeme, şekerlemelerin fazla tüketimi ve bilgisayar ve televizyonun karşısında fazla zaman gecirmek obezitenin en önemli sebeplerindendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir