Pazar, Eylül 19
Home>>Ebeveyn>>Çocuklarda Düzensiz Uyku Zamanları Beyin Gücünü Etkiliyor
EbeveynFaydalı BilgilerHastalıklarTedaviler

Çocuklarda Düzensiz Uyku Zamanları Beyin Gücünü Etkiliyor

Çocuklarda Düzensiz Uyku Zamanları Beyin Gücünü Etkiliyor

İngiliz çalışmasına göre çocuklarda düzensiz uyku saatleri ve uykuda düzensizlik beyin gücü işlevini olumsuz etkiliyor.

3, 5 ve 7 yaş grubu çalışmalarda izlenmiş ve uyku saatlerine bakılmıştır. Bu çocukların matematik, okuma ve mekansal farkındalık becerileri bakılmıştır. Düzensiz yatma zamanı 3 yaş civarında çok yaygındır. 7 yaşına kadar birçok çocuk 8.30 ile 9.30 arasında düzenli olarak uyumaktadır.

7 yaşındaki kız çocuklarında erkeklere oranla daha düzensiz uyku süreleri saptanmıştır. 3 yaş civarında görülen bu düzensiz uyku zamanları yaş küçüldükçe daha fazla beyin işlevlerini olumsuz etkilemektedir. Zihinsel becerilerin geliştirilmesi için en önemli yaş 3 yaş civarıdır. Erkekler kızlara oranla daha düzenli uyku saatlerine ve zihinsel gelişime sahiptir. uyku saatlerindeki tutarsızlık doğal yaşam ve vücut ritmini bozar.

Çocukların yeteneklerini azaltır, uyku yoksunluğuna ve gelişim eksikliklerine yol açar. Erken dönem çocuk gelişiminde uykunun önemli bir rolü vardır. Daha az ve kalitesiz uyku çocukların gelişimin ve zeka becerilerini önler. Üniversite çalışmalarında varılan bu sonuçlar doğrultusunda aileler bu konuda çocuklarıyla ilgilenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir