Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Hastalıklar>>Çocuk Hastalıkları>>Çocuklarda Diyabet Tedavisi Erken Tanıyla Kolaylaşıyor
Çocuk HastalıklarıDiyabetHastalıklarTedaviler

Çocuklarda Diyabet Tedavisi Erken Tanıyla Kolaylaşıyor

Çocuklarda Diyabet Tedavisi Erken Tanıyla Kolaylaşıyor

Prof. Dr. Filiz Tütüncüler’in açıklamasına göre diyabetin tedavisinde erken tanı hayat kurtarıyor. Çocuklarda da görülen diyabet için erken tanı şart.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Filiz Tütüncüler,  çocuklarda astımdan sonra en sık görülen kronik hastalığın diyabet olduğunu  belirterek, ”Çok su içen, çok idrar yapan, kilo kaybeden halsiz çocuklarda  aklımıza şeker hastalığını getirmemiz gerekiyor” dedi.
Tütüncüler, başhekimlikte düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, şeker  hastalığı olarak bilinen diyabetin, çocuklarda erişkinlerden daha farklı  görüldüğünü söyledi.

Çocuklarda görülen ”tip 1” diyabetin insülin eksikliğine bağımlı,  erişkinlerde görülen ”tip 2” diyabetinin ise şişmanlığa bağlı olduğuna dikkati  çeken Tütüncüler, ”Çocuklarda görülen diyabetin, erişkinlerde görülenden  farklılığı, insülin eksikliği sonrası gelişen klinik bir durum olması. İnsülin,  kan şekerinin normal olmasını sağlayan bir hormon. ’Çocukluk çağı’ diyabeti  dediğimiz durumda bu insülin beta hücreleri tarafından yapılamıyor. Besinlerle  alınan şekeri, insülin yokluğu nedeniyle vücut kullanamıyor ve giderek kan şekeri  yükselmeye başlıyor” diye konuştu.

Belirli bir düzeye çıkan kan şekerinin idrarla vücuttan atıldığını ifade  eden Tütüncüler, çocukların çok idrar yaptıkları için çok su içtiklerini, şekeri  kullanamayan vücudun yağları yakmaya başlaması nedeniyle zayıfladıklarını  bildirdi.

”Aileler duyarlı olmalı”
Ailelere çocuklarda diyabet hastalığına karşı dikkatli olmaları gerektiği  uyarısında bulunan Tütüncüler, ”Çok su içme, çok idrar yapma ve yemek yediği  halde zayıflama en önemli 3 belirti. Aile, çocuğunun eskiye göre daha fazla su  içmeye başladığını, gece tuvalete kalktığını fark ederse bu çocuk daha hızlı  tedavi edilebiliyor” ifadelerini kullandı.

”Belirtileri, vücut şekeri kullanamadığı için yağları yakmaya başlıyor  ve buna karın ağrısı, bulantı yada hızlı solunum eşlik ediyor” diyen Tütüncüler,  belirtiler önemsenmezse çocuğun şuur kaybı yaşayabileceğini ve komaya  girebileceğini söyledi.

Tütüncüler, diyabetik komaya giren çocukların tedavi sürecinin  uzayabileceğine dikkati çekerek, tedavi sırasında beyinde şişme, ölümcül bir  takım sorunlarla karşılaşma riskinin açığa çıkabileceğini vurguladı.

“Aktardaki ottan medet ummayın”
”Çok su içen, çok idrar yapan, kilo kaybeden halsiz çocuklarda aklımıza  şeker hastalığını getirmemiz gerekiyor” diyen Tütüncüler, diyabetin bebeklerde  nadir görülebileceğini, çocuklarda astımdan sonra en sık görülen kronik  hastalığın diyabet olduğunu ifade etti.

Çocuklarda görülen diyabetin insülin dışında tedavisinin bulunmadığını  aktaran Tütüncüler, ”İnsülini terk edip meyve, sebze ve aktarlardan alınan  otları kaynatıp içiren ve bunlardan medet umanlar olabiliyor. Bu, çocuğa son  derece zarar verici bir yöntem. Çünkü insülinin tek bir dozu bile unutulsa çocuk  eski tablosuna geri dönebilir. Teşhis konduğu zaman tedavisinde mutlaka insülin  kullanılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir