Pazar, Eylül 19
Home>>Hastalıklar>>Çocuk Hastalıkları>>Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Odaklanma ve dikkat yetersizliğine bağlı yetenek kaybı durumudur. Bu çocuklar huzursuz ve sıkılgandır.

Kolayca dikkati dağılır ve hızlı hareket eder. Okulda görevde gibidir hemen bitsin ister. Uzmanlara göre %10 oranında çocukta görülmekte. Dikkat eksikliği en önemli belirtisidir. Dikkatini anlatılanlara vermez duyusal konulara ilgisizdir. Gündüz hayal ve rüya görür dikkatsiz hatalar yapar.

Faaliyetler sürekli sıkıcı gelir. Hiperaktivite sürekli tırmanma, koşma, hareket halinde olma eğilimidir. Kıpır kıpırdırlar sıçrar ve oyun oynarlar. Aşırı konuşur ve sesli hareket ederler. Dürtüsellik diğer belirtidir. İnsanların sözleri ve soruları bitmeden lafa dalmaları gibidir.

Düşünmek için beklemezler. Beynin bu yönünü kontrol eden kısmında yaşanan bir sorundan ileri gelir. Beyindeki kimyasallarda bir dengesizlik vardır. Genelde genetiktir. Bu gibi durumlarda %70-%80 oranında ilaç verilir. Hayal kırıklıklarını hayal güçlerini ve yeteneklerini psikolojik bir danışmanla görüşün, onu terapiye götürün.

Özel eğitim sınıflarına yazdırın. Beslenmede değişiklikler yapın. Yumurta, et, fasulye ve fındık gibi yüksek proteinli gıdalar konsantrasyonu artırabilir. Fazla televizyon izlettirmeyin. DEHB riskini hamilelik sürecinizde azaltma için sağlıklı bir gebelik geçirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir