Çarşamba, Haziran 23
Home>>Hastalıklar>>Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı İdiyopatik Artrite Sebep
HastalıklarTedaviler

Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı İdiyopatik Artrite Sebep

Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı İdiyopatik Artrite Sebep

Çocuklarda juvenil romatoid artrit (JRA) olarak adlandırılan Juvenil idiopatik artrit eklemlerde iltihap, ağrı, şişlik ve sertlik ile görülür.

16 yaşından küçüklerde görülür. Döküntü, ateş ve göz iltihabına sebep olabilir. ABD’de 300.000 çocukta görülmektedir. Artritin en yaygın türlerinden biridir. Bağışıklık sistemi vücudun kendi hücre ve dokularına zaman içinde saldırıya geçer buna sebeplerden biri de antibiyotik kullanımıdır. Ancak, arkasındaki nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Metabolik ve bağışıklık sistemini düzenleyen mikroorganizmalar romatizmal artrit ve enflamatuar barsak hastalığı (IBD) gibi oto-bağışıklık hastalıklarının gelişiminde bir rol oynayabilir. Ayrıca, daha önceki çalışmalarda çocuklarda erken antibiyotik kullanımının bu hastalığın gelişmesine bağlı olabileceğini düşündürmektedir. Erken yaşta yoğun dozda antibiyotik kullanımı antifungal ya da antiviral ilaçlar idiyopatik artrite sebep olabilir. Enfeksiyon ve bakteri tedavisinde kullanılan bu ilaçlar doktor tarafından verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir