Pazar, Eylül 19
Home>>Bulaşıcı Hastalıklar>>Çocuklarda Alerjik Hastalıklar Ve Çözüm Yolları

Çocuklarda Alerjik Hastalıklar Ve Çözüm Yolları

Astım, egzama, ürtiker (kurdeşen) gibi hastalıklar, böcek sokması, gıda alerjisi gibi durumların hepsi bu gruba girer. Çocukta bir veya birden fazla etkene aşırı reaksiyon vardır. En çok alerjik yapan gıdalar; çilek, yumurta akı, domates, portakal, fındık, fıstık, hindistan cevizi gibi kuruyemişler, deniz ürünleri gıda boyası içeren hazır gıda maddeleri, sucuk, sosis, salam gibi şarküteri ürünleri, şeker, lolipop, jelibon, bonibon gibi boyalı şekerler, kola, portakallı gazozlar, hazır meyve suları gibi içeceklerdir.
Diğer maddeler; sigara dumanı, parfüm, deodorant, tozanda yaşayan akarcıklar polenler, boyalar, metaller ilaçlar vs.
Alerji uzmanı cilt testleri ile çocuğun neye alerjisi olduğu bulunur. Bundan sonraki aşama çocuğu bu etkenden uzaklaştırmak ya da uzaklaştırmak mümkün değilse bu etkene karşı bağışıklandırmaktır.
Kurdeşen (Ürtiker): Ciltten kabarık, kırmızı renkli ve çeşitli büyüklükte olan döküntülerdir. Kısa süre içinde kaybolup tekrar belirtebilirler. Büyüklükleri 1 mm ile 1 cm arasında değişebilir. Kaşıntı vardır.
Böcek sokması, yoğun güneş ışınına maruz kalma, besinler, ilaçlar, ısırgan otu gibi bitkiler buna neden olabilir.
Antihistaminikli ilaçlar, kalamin losyon losyonlar rahatlatır.
Egzama: Deride kızarıklık ve kaşıntı vardır. En çok yüz, dirsek içleri ve dizlerde görülür. Doktor dışarıdan sürülecek ilaçlar verir. Giysileri deterjan yerine sabun tozu ile yıkamak, yün giydirmekten kaçınmak gerekir.
Astım: Solunum yollarında çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan daralma sonucunda zorlu ve sık nefes alma, hışırtılı solunum şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bazı ailelerde genetik yatkınlık vardır. Bu çocuklar bazı çevresel etkenler veya enfeksiyonlarla karşılaşınca ya daegzersiz yapınca nefes darlığı çekerler. Uzun süre tedavi gerekebilir. Çocukların büyük bir kısmı ergenlik çağında düzelirler.
Ev tozu alerjisi: Evdeki tozlu ve nemli ortamlarda yaşayan akarcıklar adı verilen küçük canlılar bu alerjiye neden olur. Çocuğun en fazla geçirdiği yer olan uyuduğu odayı tozdan arındırmak gerekir. Toz tutan halı, perde gibi eşyalar, ünlü ve kuş tüyü yataklar, tüylü oyuncaklar kaldırılır. Hergün ıslak bezle temizlik yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir