Çarşamba, Ağustos 4
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Çocuklar Neden Diş Sağlığını Önemsemiyor?
Ağız ve Diş SağlığıÇocuk HastalıklarıTedaviler

Çocuklar Neden Diş Sağlığını Önemsemiyor?

Çocuklar Neden Diş Sağlığını Önemsemiyor?

Araştırmalara göre %84 oranında çocuk dişlerini fırçalamıyor. Bunun sebepleri ve sonuçları neler oluyor?

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmada 100 çocuktan 84′ünün dişlerini fırçalama alışkanlığı olmadığı ve en az 1 dişinin çürük olduğu tespit edildi. 20′li yaşlarda en az 2-3 dişin kaybedildiği de ortaya çıktı. Bunun üzerine Bakanlık ağız ve diş sağlığı eylem planı hazırladı.

Buna göre; Mili Eğitim Bakanlığı (MEB) ile protokol imzalanıp okullarda diş taraması başlatılacak, aile hekimlerine izleme takvimi ve periyodik muayene rehberi hazırlandı.

HER AİLEYE DİŞ HEKİMİ

Plana göre ağız ve diş sağlığındaki eksikler giderilecek. Her ailenin bir diş hekimi olacak. Bunlar o ailedeki çocuk ve yetişkinlerin dişlerini bire bir takip edecek. Kamu reklamlarındaki, “6 ayda bir diş hekiminize başvurun” sloganı hayata geçirilecek.

Protez, ortodonti alanında 1 yıl sonraya verilen randevular tarih olacak. Bu alanlardaki eksiği kapatmak üzere diş hekimleri yetiştirilecek. Ağız ve diş sağlığında öncelikli hedef grupları belirlendi.

Öncelikle 3 yaşa kadar bebeği olan anneler, 6 yaş çocuklar, hamileler ve engelliler ele alınacak. Daha sonra diğer aile bireylerine geçilecek. Ayrıca yatalak hastalar da evde diş tedavisi hizmeti alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir