Perşembe, Haziran 17
Home>>Hastalıklar>>Çocuk Hastalıkları>>Çocuk Kanseri Türlerinde Olumlu Gelişme

Çocuk Kanseri Türlerinde Olumlu Gelişme

Artık çocuklar daha az kansere yakalanıyor. Bu durumun nedenleri ve detaylı bilgiler..

Çocukluk çağı kanserlerinde tedavi başarısı yüzde 20′lerden yüzde 80′lere çıkmasına karşın, tedaviye erişimde yaşanan sıkıntılar nedeniyle dünya genelinde kanser hastası çocukların yüzde 50′si iyileşme şansı bulabiliyor.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk,  dünya genelinde her yıl 180 bin çocuğun kansere yakalandığını söyledi.

YÜZDE 80 TEDAVİ BAŞARILI

Çocukluk çağı kanserlerinde (pediatrik kanserler) tıbbın geldiği noktada tedavi başarısının hızla yükseldiğini anlatan Kutluk, “Bu hastalıkta 1960′lı yıllarda tedavi başarısı yüzde 10-20′ler civarındaydı, şimdi ise yüzde 80′lere ulaştı. Yani, doğru yerde, doğru tedaviyi almak koşuluyla çocukluk çağındaki her 10 kanser hastasından 8′ini iyileştirmek mümkün” dedi.

Tedavi başarısının önemli seviyelere çıkmasına karşın, hala bundan yararlanamayan hastaların bulunduğuna, bunun da başarı yüzdesini düşürdüğüne dikkati çeken Kutluk, “Kanserli çocukların yüzde 80′nin iyileşme şansı var iken, dünya ortalaması yüzde 50′ler düzeyinde kalmaktadır. Bu durum dünya genelinde önemli sayıda kanserli çocuğun tedavi edilebilir hastalıklarının, tedaviye erişim sorunları ve başka faktörler nedeniyle iyileştirilemediği anlamına gelmektedir” diye konuştu.

LÖSEMİ İLK SIRADA

Kutluk, Türk Pediatrik Onkoloji Grubu ve Türk Pediatrik Hematoloji Derneği’nin 2002 yılından bu yana yürüttükleri kanser kayıt sistemine göre, Türkiye’de her yıl yaklaşık 2 bin 500-3 bin pediatrik kanser vakası görüldüğünü bildirdi.

Kanserin türü ve dağılımına bakıldığında, batı ülkelerinden farklı olarak beyin tümörlerinin Türkiye’de ikinci sırada değil üçüncü sırada yer aldığını belirten Kutluk, lenfomaların ikinci sıraya, löseminin ise ilk sıraya yerleştiğini ifade etti.

Kutluk, tek tek tümor tiplerine bakıldığı zaman Wilms tümörü, Hodgkin hastalığı, retinoblastoma gibi tümörlerde yaşam hızlarının yüzde 90′lar civarında olduğunu dile getirdi.

TEDAVİ BAŞARISI YÜKSEK

Yaşam hızının, kan kanseri türü olan lösemilerde yüzde 80′leri aştığına işaret eden Kutluk, “Diğer tümörlerin çoğunda da erken evrelerde yakalandığı zaman tedavi başarısı oldukça iyi düzeylerdedir. Ülkemizde bir çok merkezde bu tedavilerin yapılıyor olması, ülkemiz insanları ve pediatrik kanserlerin tedavi ve bakımında çalışan sağlık çalışanları için gurur verici bir durumdur” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir