Çarşamba, Nisan 21
Home>>Ebeveyn>>Anne ve Çocuk>>Çocuk Gelişiminde Ailenin Davranışları Ne Kadar Önemli?
Anne ve ÇocukBaba ve ÇocukÇocuk GelişimiEbeveynSağlık Haberleri

Çocuk Gelişiminde Ailenin Davranışları Ne Kadar Önemli?

Çocuklarınızla İyi Anlaşmak İçin İpuçları

Aileler çocuklarına karşı zaman zaman anlayışlı zaman zaman da sert olabiliyor. Çocuklaşabilmek onlarla birlikte olmanın en iyi yolu..

Aile ve Sosyal Politikalar Antalya İl Müdür Yardımcısı Nevzat Özer, çocukların kalbini kazanmak için en başta çocukla çocuklaşmak gerektiğini söyledi. Hz. Muhammed’in(SAV) çocuk terbiyesi ile ilgili hadislerine dikkat çeken Özer, çocukların davranışlarının değiştirilmesinin, düşüncelerinin değişmesi yani kalbinin fethedilmesi ile mümkün olacağını kaydetti.

Çocukları eğitmede onların kalbine girme yöntemlerini anlatan Özer, Hz. Muhammed’in (SAV) çocuklara verdiği öneme değindi. ‘Çocuklarınıza gereken ikramı yapın ve terbiyelerini güzel yapın’ hadisini hatırlatan Özer, çocukla çocuklaşmanın da onun kalbine girmede ve eğitiminde ciddi katkı sağlayacağını söyledi. Çocuklarla az konuşulup daha çok onları anlama yoluna gidilmesi gerektiğini belirten Özer, “Çocukları anlamadan anlaşılmayı beklemeyin. Bunun yolunun da etkin ve kaliteli dinlemekten geçeceğini asla unutmayın.” dedi. Çocuklara verilen sözlerin mutlaka yerine getirilmesi gerektiğini bildiren Özer, çocukların söylenenleri unutmadığını ve yine Peygamber Efendimiz’in “Bir kimse, bir çocuğa, ‘gel sana şunu vereceğim’ der ve sonra da vermezse, bu sözü bir yalandır.” hadisini hatırlattı.

“EYLEMLERİNİZ SÖZLERDEN DAHA ETKİLİDİR”

Çocukların nasihatlerden daha çok büyüklerinin hareketlerini örnek aldığını kaydeden Psikolog Danışman Nevzat Özer, “Çocuklar, işaret parmağınızı değil ayak izlerinizi takip eder. Yani hareketler sözlerden daha yüksek sesle konuşur. Yaptıklarınız, eylemleriniz sözlerden daha etkilidir.” diye konuştu.

Çocukların davranışlarının değiştirilmesi için önce düşüncelerinin değişmesini söyleyen Özer, önce kalbin fethedilmesi gerektiğini, bu sayede davranışların kendiliğinden değişeceğini kaydetti. Hataları yüze vurmak yerine çocuklara yakınlık gösterilmesinin daha doğru olacağını aktaran Özer, “Hataları yüze vurmak insanda direnç yaratıyor. Adeta arabanın vitesini geri almak gibi bir etki oluşturuyor.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ EKSİK ETMEYİN, DOZAJINI AYARLAYIN

‘Evlat kokusu, cennet kokusudur’ hadisini hatırlatan Nevzat Özer, “Onlara dokunun, sıvazlayın, sarılın, temas kurun, Bu gün Avrupa’da birçok doktor reçetelerine ilaç yerine sabah 3 defa, öğle 3 defa, akşam 3 defa sevdiklerinize çocuklarınıza sarılın diye reçete belirtiyor.” diye konuştu.

İlginin dozajının da iyi ayarlanması gerektiğini belirten Özer, aşırı ilginin ilgisizlik kadar zararlı olacağını bildirdi. Çocukların başka çocuklarla kıyaslanmasının da yanlış olduğunu açıklayan Özer, her çocuğun ayrı bir dünyası, ruhu ve zekası olduğunu hatırlattı. Özer, çocuğa şartlı sevmeyi öğretmenin onun da şartlı sevmeye alışacağını sağlayacağından zararlı olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir