Pazar, Nisan 18
Home>>Ebeveyn>>Çocuk Gelişimi>>Çocuğunuzu Psikolojik Olarak Okula Hazırlayın
Çocuk GelişimiEbeveynHastalıklarTedaviler

Çocuğunuzu Psikolojik Olarak Okula Hazırlayın

Çocuğunuzu Psikolojik Olarak Okula Hazırlayın

Yaz ve yarıyıl tatillerinde okula gitmek istemeyen çocukları telkin edin. Onları her anlamda okula hazır edin. Bu durum okula yeni başlayacak çocuklar için de geçerli..

Yarı yıl tatilinde çocuğunuzu okula hazırlayın!

Sevgili Anne Babalar,

İlkokul çocuklarınızın için önemli ve zor bir geçiş dönemidir. Özellikle bu sene okula başlama yaşının düşmesi ile daha küçük yaşlardaki çocuklar da ilkokula başladılar.  Farklı yaşlardaki ve ay farkları olan çocuklar aynı sınıfta eğitim görmek zorunda kaldılar.  Bu sorunu çözme için ilk  üç ay okul öncesi müfredatı uygulanarak farklı yaşlardaki çocukların okula hazırlanmasına yardımcı olundu. Fakat ikinci dönem okul öncesi müfredatı uygulanmayacağı için çocukların ilkokul birinci sınıf müfredatını uyum sağlamaları gerekiyor.  Bu durumda farklı yaşlardaki çocuklardan da, aynı yaştaki çocuklardan da aynı akademik performans beklenecek.

Diğer taraftan aynı yaşta olan çocuklar arasında bile büyük farklar olduğunuda unutmamak gerekir. Aynı yaşta iki çocuktan birisi duygusal ve akademik anlamda okula  hazırken, diğer çocuk okula hazır olmayabilir ve okula uyum sağlamada zorlanabilir. Bu konuda çocuklar arasında yaş farkının da olduğu düşünülürse her çocuğun ikinci döneme aynı derecede hazır olacağını ve okula uyum sağlayacağını bekleyemeyiz.

Eğitim yılının ikinci dönemi başlamadan çocuklarınızın akademik ve duygusal olarak okula hazır olup olmadığınızı anlayarak çocuğunuzu okula hazırlamak için son bir kaç haftanız kaldı. Eğer çocuğunuz özellikle duygusal-sosyal olarak okula hazır değilse mutlaka pedagog desteği almalısınız. Çünkü çocuk duygusal ve sosyal açıdan okula uyum sağlamada zorlanıyorsa akademik performansı iyide olsa bunu sergileyemez. Bu çocuklar anneye bağımlı davranır, okula isteksiz giderler veya okula gitmek istemezler,  okul etkinliklerine ve ödevlere konsentre olamazlar.  Eğer profesyonel destek alınmazsa bu çocukların öz güveni azalabilir ve okul fobisi gelişebilir. Bu nedenle zaman kaybetmeden çocuğunuzun ikinci dönem için hazır olup olmadığını değerlendirin ve desteğe ihtiyacı varsa önümüzdeki bir kaç haftayı bu konuda çocuğunuza destek olarak geçirin.

Çocuklara El Yıkama Dersi

Dettol, ilköğretim çağındaki çocuklara el yıkama eğitimi verdi. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında hijyen konusu işlendi..

Dettol; Türk Pediatri Kurumu’nun desteği ile ilköğretim çağındaki çocuklara el yıkamayı öğretti. ‘Ellerinize Sağlık’ isimli sosyal sorumluluk projesi; Dettol hijyen paketleri ve Hijyen Tiyatroları ile desteklenmişti. Proje; Dünya Hijyen Konseyi’nin kabul ettiği altı adımda doğru el yıkama davranışını, ilköğretim çağındaki çocuklara, eğlendirici metodlarla öğretebilmek üzere geçtiğimiz yıl Ankara’da başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir