Abone Olarak Yeni Yazılarımızı İlk Siz Görebilirsiniz.
Ev>>Ebeveyn>>Anne ve Çocuk>>Çocuğun Konuşması İçin Ailelere Öneriler
Anne ve ÇocukBaba ve ÇocukEbeveynFaydalı Bilgiler

Çocuğun Konuşması İçin Ailelere Öneriler

Çocuğun Konuşması İçin Ailelere Öneriler

Geç konuşma anlama ve konuşma bozuklukları neden oluşuyor tedbirler nelerdir?

Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Osman Abalı, “Kendi haline bırakılan ve çok fazla uyarı almayan çocuklarda, geç konuşma ve iletişim sorunları yaşanabiliyor” uyarısında bulundu.

Çocuğun doğduğu andan itibaren insanlar arasında olması, onunla konuşulması, sevilmesi, oyun oynanması, konuşmasını hızlandırır. Konuşma ve iletişimin eksik kaldığı bir hayatta birçok sıkıntının gelişmesi açısından zemin hazırlanmış olur.

Eğer çocukta anatomik ve psikiyatrik bir sorun yoksa genelde ilk 6 ayda yavaş yavaş heceler çıkmaya başlar. 12. aydan itibaren kelimeler çıkaran çocuk, 18. aydan itibaren de cümle kurmaya başlar. Bazı çocuklar, hiçbir problemi olmadığı halde geç konuşmaya başlayabilir. Anne babaların, belli bir dönem beklendikten sonra hala konuşmayan çocukları için gerekli incelemeleri yaptırmaları uygun olacaktır.

Ailelere düşen görevler

– Çocuğa sevgi ve huzur dolu bir aile ortamı hazırlayın ve yaşı ne olursa olsun onunla sık sık konuşun.

– Çocukla birlikte vakit geçirin ve yaşına uygun oyunlar oynayın.

– Onun kendi haline kalmasına izin vermeyerek, mümkün olduğunca yaşıtlarıyla birlikte oyun oynamasını, sosyal ortamlarda bulunmasını sağlayın.

– Özellikle 0-3 yaş grubundaki çocukların televizyonda saatlerce müzik ve reklam izlemesi de belli sakıncaları beraberinde getirir. Bu yaşlarda çok fazla televizyon izleyen çocuklarda dış dünyadan kopma, kendi halinde olma eğilimi, insanlardan ve insanlar arası ilişkilerden uzaklaşma, nesneler ile daha fazla ilgilenme, duygusal alışverişten vazgeçme, konuşmama, yaşıtları ile ilgilenmeme seslenince bakmama gibi durumların olduğu psikiyatrik bir tablo gelişebilir. Buna bağlı olarak çocukların konuşması gelişmez veya geliştikten sonra gerileyebilir. Bu durum geç fark edildiği zaman konuşma sorununun yanı sıra birçok sorunun eşlik ettiği lisan ve sosyal gelişiminde bozulmaların olduğu psikiyatrik bir durum gelişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir