Pazar, Kasım 28
Home>>Bilmeyen Kalmasın>>Cıva İçeren Ürünler Kırılırsa Ne Yapmalısınız? Biliyor musunuz?
Bilmeyen KalmasınFaydalı BilgilerNasıl Yapılır

Cıva İçeren Ürünler Kırılırsa Ne Yapmalısınız? Biliyor musunuz?

Cıva İçeren Ürünler Kırılırsa Ne Yapmalısınız?

Muhtemelen cıva’yı en çok termometrelerden biliyorsunuzdur. Cıva son derece toksik olan ağır bir metaldir. Evinizde cıva termometresi kullanmıyorsanız cıva içeren ürünlerin kırılmasını dert etmiyor olabilirsiniz ancak cıva sadece termometrelerde bulunmaz. Flüoresan tipi ampuller veya termostatlarda da cıva bulunmaktadır. Bunlar yanlışlıkla kırılırsa düşündüğünüzden daha dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerektiğini hatırlayın.

Bu tür kazalarda ne yapılmalı ve ne yapılmamalı diye araştırıp, 7GünSağlık olarak bu makalemize ekledik. Aşağıdan okuyabilirsiniz.

Cıva İçerikli Kazalardan Sonra Ne Yapılmamalı

1 Vakumlamaya (elektrikli süpürge) çalışmayın. Kulağa biraz garip gelebilir ancak vakumlama eylemi cıvanın havaya karışmasına neden olacak ve bu da ortamın kontaminasyon (temiz bir ortamın çeitli mikroorganizma ve kimyasallarla kirlenmesi) seviyesini önemli ölçüde artıracaktır.

2 Diğer yapmamanız gereken eylem ise süpürmektir. Evet flüoresan ampuller kırıldığında ortada cam kırıkları olur ve bunları temizlemek isteyebilirsiniz. Ancak yapmamanızda fayda var. Bu cıvayı daha küçük damlalar halinde parçalayıp yüzey alanını arttırır, böylece daha fazla cıvanın havaya girmesi ve etrafa yayılmasına neden olur.

3 Cıva maddesin veya parçacıkları özellikle lavabo tarzı yerlere dökmeyin. Sıhhi tesisatınızı tıkayabilir ve septik sisteminizi veya tesisatınızın boşaldığı kanalizasyon sistemini ciddi bir şekilde kirletebilir.

4 Cıva dökülmüş ya da bulaşmış elbiselerini özellikle diğer elbiselerle beraber yıkamayın. Bu çamaşır makinenizdeki diğer elbiselerin de kirlenmesine neden olacaktır. Bunun üzerine bir de yıkanmış elbiseleriniz için kurutma makinesi kullanırsanız cıvayı havaya karıştırmış olursunuz yani kendinizi zehirliyorsunuz.

Muhtemelen kafalarınızda bir cıva kirliliği ve yayılmasını önleme teması oluşmuştur. Cıva dökülen yerleri süpürmeyin, cıvayı havaya karıştıracak eylemlerde bulunmayın ve ayakkabılarınızla o bölgede dolaşmayın. Civa ile temas eden herhangi bir bezi veya süngeri asla kullanmayın. Peki o zaman cıva kazalarını nasıl temizleyeceğiz? Aşağıda kırık flüoresan ampullerin temizlemesine ilişkin bazı ipuçlarını paylaştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir