Pazartesi, Nisan 19
Home>>Cinsel Sağlık>>Cinsellik, İlkbaharda Kötü, Sonbaharda İyi
Cinsel Sağlık

Cinsellik, İlkbaharda Kötü, Sonbaharda İyi

Cinsellik, İlkbaharda Kötü, Sonbaharda İyi

İlkbahar aylarında cinsel yaşam dibe vurur. Halsizlik, isteksizlik hatta iktidarsızlık görülebilir. Sonbahar ise aksine zirve noktalarıdır..

Kışın soğuk günleri, yavaş yavaş yerini bahara bırakırken birçok kişide halsizlik, yorgunluk görülebiliyor. İlkbahar bazen sadece mutluluk değil, sorunları da beraberinde getirebiliyor. Bazı araştırmalar, ilkbahar aylarında kalp krizi sıklığının arttığını gösteriyor. Baharda meydana gelen değişimleri Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Olcay Emel anlatıyor.

Baharda melatonin hormonu daha fazla salgılanıyor

Melatonin hormonu ne zaman yatağa gideceğimizi uyaran hormondur. Baharın gelmesiyle bu hormon sentezinde değişiklikler meydana gelir.. Baharda melatonin salınımı, daha fazla gün ışığı nedeniyle kışa göre, ortalama 20 dakika daha gecikmiş olarak salgılanır. Dolayısıyla biz ilkbahar aylarında ortalama 15–20 dakika kadar daha az uyumaya rağmen daha neşeli ve mutlu oluruz.

Cinsel İlişki Sonucu Oluşan Hastalıklar Artıyor

Enteresan olan, ilkbahar aylarında vücudumuzun ve beynimizin enerjisinin artmasına rağmen, bu enerji artışı yatak odamıza yansımaz. Seksüel aktivite ilkbaharda dibe vururken, sonbaharda zirve yapar. Belki de bu sorun, uzun bir gebelik dönemine sahip olan memelilerin bebeklerine daha uygun iklim koşullarında sahip olmasını sağlayarak, neslin korunmasında da etkili olabilir.

Sonbahar ve yaz aylarında testosteron seviyesi (erkeklik hormonu) çok artar. Bu da sonbaharda daha çok cinsel ilişkiyi beraberinde getirir. Daha çok cinsel ilişki, daha çok yaz bebeğine sahip olmamızı sağlasa da, bu aylarda cinsel ilişki ile bulaşan herpes, bel soğukluğu, frengi gibi hastalıklarda da büyük artış gözlenebilir.

Ayrıca, bahar gelince gözün iç tabakası olan retina, daha uzun süre gün ışığıyla temas eder. Bu da beynimizde bir dizi hormonal değişiklikleri tetikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir