Pazar, Eylül 19
Home>>Hastalıklar>>Çin’de Kanser Hızla Yayılıyor

Çin’de Kanser Hızla Yayılıyor

6 kişiden birinin kanser olduğu bir ülkede bunun nedenleri araştırılır. Çin’de kanser neden bu kadar hızla yayılıyor ardındaki nedenler neler..

Çin’de dakikada 6 kişiye kanser teşhisi konuyor, her beş dakikada bir kişi kanser nedeniyle hayatını kaybediyor. Çin Milli Kanser Kayıt Merkezi’nin yayınladığı ”Çin’de Kanser Kayıtları Faaliyet Yıllık Raporu”nda, ülkede her dakikada 6 kişiye kanser tanısı konulduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca, Çin’in ana kesiminde her beş dakikada bir kişinin kanser nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.24 eyaletteki 72 izleme noktasında 85 milyon kişi baz alınarak yapılan araştırmaya göre, 3,12 milyon kişinin kansere yakalandığı tespit edildi.

Her yıl 2,7 milyon kişinin kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği Çin’de ölümlerin yüzde 13′ü kanser sebebiyle oluyor. Çin’de, akciğer kanseri birinci sırada yer alırken, onu mide ve bağırsak kanserleri izliyor. Ölümle sonuçlanan kanser çeşitlerinin başında ise yine akciğer kanseri geliyor. Pekin’de son 10 yılda akciğer kanseri vakalarında yüzde 56 oranında artış görüldüğü kaydedildi.

Ülkenin batısında mide kanseri yoğun olarak gözlenirken, doğuda gırtlak kanseri, güney ile kuzeyde ise böbrek kanseri sık rastlanan kanser çeşitleri oldu. Çin’de kansere yakalanan hastaların yüzde 80′inin 50 yaş ve üzeri kişiler olduğu belirtildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir