Cumartesi, Kasım 27
Home>>Faydalı Bilgiler>>Cilt Bakımı Hakkında Gerçekler ve Efsaneler
Faydalı BilgilerGüzellik - BakımŞifalı Bitkiler

Cilt Bakımı Hakkında Gerçekler ve Efsaneler

Cilt Bakımı Hakkında Gerçekler ve Efsaneler

Cildinize özen göstermeniz kesinlikle önemlidir ve cilt bakımı için sayısız ürün olmasına rağmen, cilt bakımı söz konusu olduğunda etrafta dolaşan pek çok efsane vardır. Bazıları iyiden daha fazla zarar verebiliyor, bu yüzden hangisinin geçerli olduğunu görmek önemlidir. Hadi başlayalım!

Sivilce Tedavisi İçin Diş Macunu Kullanmak

Özellikle sosyal medyanın daha çok kullanılması nedeniyle bazen doğru olmayan şeyler doğruymuş gibi lanse edilebiliyor. Bunlardan birisi de sivilceler için diş macunu kullanmaktır. Peki diş macunu gerçekten sivilceleri iyileştirebiliyor mu?

Dermatolog Dr Anjali Mahto’ya göre diş macunu cildi kurutmanın yanında sivilceleri iyileştirebilecek herhangi bir bileşen içermemektedir. Dolayısıyla diş macunu sivilceri iyileştirememktedir.

Yüzünüzü Güçlü Bir Ürünle Temizlemeli(mi)siniz!

Kir ve yağın deriden çıkarılması kesinlikle önemlidir, çünkü bunlar kızarıklıklar veya tıkanmış gözenekler gibi pek çok rahatsız edici şeylere yol açabilir. Ancak, cildinizin doğal nemini ve asitliğini yok etmemek de aynı derecede önemlidir.

WebMD yazarlarından Dr. Sandy Johnson’a göre, yüzünüzü bir fırça yardımıyla temizlemeye çalıştığınızda ölü ciltleri temizlediği kadar aslında yüzünüzü koruyan kotuyucu yağları da yüzünüzden uzaklaştırmış oluyorsunuz. Yani aslında güçlü bir ürünle yüzünüzü temizlemeniz yüzünüzün kendini korumasını engellemektedir.

Sivilceyi Patlatmak Yüzünüze Daha Çok Zarar Verir

Çoğu insan sivilceleri çıktığında bunları patlatma eğiliminde olurlar. Genel bilgi sivilcelerin patlatılması yüzde leke ve daha sivilce çıkmasına neden olur şeklindedir. Bu bir efsane değildir. Yani kesinlikle yüzünüzde çıkan sivilceleri patlatmayın bu size daha çok zarar verecektir. Evet, bazı irinlerden kurtulabileceksiniz, ancak çoğu cildinize daha derinlemesine yayılacaktır.

Ancak, bir sivilceyi patlatmaya karşı koyamazsanız, komedon temizleyiciler en az riskle güvenli bir şekilde çıkarmanın en iyi yoludur.

Güneş Koruyucularda SPF Değeri Ne Kadar Yüksekse O Kadar İyidir

Teorik olarak, daha yüksek bir SPF değerine (güneş koruma faktörü) sahip güneş koruyucu daha yüksek oranda UV ışınlarına karşı koruma sağlayabilecektir, ancak fark düşündüğünüzden daha küçük olabilir. Kullanmanız gereken mutlak minimum güneş kremi SPF15, ancak doktorlar tüm UV ışınlarının yüzde 97’sine karşı koruma sağlayabildiğinden SPF30 değerini tavsiye ediyorlar. SPF50 bunu daha da ileri götürür ve tüm ultraviyole radyasyonun yüzde 98’ini işler, ancak bu fark çoğu zaman ek fiyatlara değmez.

Bununla birlikte örneğin SPF15 ie SPF30 değerlerine sahip olanlar daha uzun süre koruma sağlamaz. Aynı süre boyunca etkili olurlar. Sadece engelledikleri UV ışınlarının oranları değişir.

Bronzlaşmak Sivilce Önlemenin İyi Yollarından Biridir

Bu efsane çoğunlukla yanlıştır. Güneşte çok fazla zaman geçirmek asla iyi bir fikir değildir ve güneş koruyucuları kesinlikle gereklidir. Bronzlaşma cildinizin önemli derecede kuru olmasına nedne olur ve bu da vücudun daha fazla yağ oluşturmasına neden olur. Daha fazla vücut yağı genellikle daha fazla akne oluşmasıyla sonuçlanır. Ancak, daha koyu bir ten, görünmez noktaları gizli tutmak için nispeten iyi bir iş yapar.

Ama sonuç olarak, akne ve sivilceleri önlemek ya da tedavi etmek için bronzlaşmayın. Ayrıca, çok fazla güneş ya da bronzlaşma, sağlık sorunlarına bir çift sivilciden daha kötü sonuç verebilir.

Cilt Bakımları Kişiden Kişiye Dğeişkenlik Gösterir

Cilt bakımı için tek bir mükemmel tedavi planı yoktur. Parmak izleri gibi, herkesin cilt bakımı ihtiyaçları eşsizdir. Diğer bir deyişle, bir kişi için mükemmel şekilde iyi olan bir cilt bakım ürünü başkası için o kadar da işe yaramayabilir. Örneğin, daha yağlı bir cilde sahip olan biri, kuru cilde sahip olanlardan başka ürünlere ve nemlere ihtiyaç duyacaktır.

Cildinizi Ovalayıp Soyulmasını Sağlamak Akneleri Yok Eder

Çok fazla pul pul dökülmesini sağlama – aşırı ovma veya güçlü bir temizleyici (efsane # 2) yüzünden olup olmadığı nadiren iyi bir fikirdir. Sivilceinize bir aşındırıcı ovma ile saldırabilmek mantıklı gelse de, sadece sorunun kökünü bulmak yerine, cildinizin yüzeyindeki problemle uğraşacaksınız.

Ölü cilt hücrelerinizden kurtulmak kesinlikle zarar vermez ve cildinizin yağlı hale geldiğini hissederseniz – kesinlikle, ovalayın, ama sert bir şekilde ya da güçlü ürünler kullanarak cildinizi daha fazla tahriş edecektir. Daha yumuşak ürünler seçin ve daha yumuşak şekilde ovalayın.

Cilt Temizliği İçin Aynı Anda Birden Fazla Ürün Kullanmak

Cildinizde dikkat edilmesi gereken bir şey varsa, daha iyi ya da daha hızlı çalışacağı ümidiyle aynı anda birden çok ürünü kullanma isteğini kesinlikle anlayabiliriz. Bununla birlikte, bir seferde bir ürün kullanmak en iyisidir. Yeni başlayanlar için, cildinizin bir ürüne uyum sağlamak için zamana ihtiyacı vardır – aynı anda birden çok ürün ürün kullanmayı bırakın. Sabırlı olun ve bir şey umduğunuz şekilde çalışmazsa, başka bir ürüne geçin ancak aynı anda birden fazla kullanmaya çalışmayın.

Bunun yanı sıra bir seferde birden fazla ürün kullanmak, içerdikleri kimyasalların birbirleriyle tepkimeye girerek cildinizin sağlığını tehdit etmeye yol açabilir. Bu yüzden sakın atlamayın: Her seferinde tek ürün kullanın.

Cilt Sağlığı İçin Pahalı Ürünler Daha İyidir

Bu kesinlikle belli bir dereceye kadar doğru olsa da, birçok dermatolog ve uzman kitlesinin, çoğu kitle pazar ürünlerinin pahalı ürünlerle aynı içerikleri içerdiği ve bu nedenle de etkili olduğu gerçeğini vurgulamaktadır. Aşırı fiyatların mükemmel bir örneği, tıp ve dermatoloji profesörü Jenny Kim’e göre anti-aging kremidir. Kim’e göre aldığımız bir çok ürün daha çok kutusu ve kokusu için ödenmektedir. İçerik pek fazla değişmemektedir.

Sıcak Su Cilt Gözeneklerini Açar ve Temizler

Cilt gözeneklerinizi açmak için sıcak su kullanma fikri mantıksız değildir, çünkü sonuçta, temel fiziktir. Sıcaklık genişler ve gözeneklerinizin açılacağı, örneğin siyah noktaların çıkarılmasını kolaylaştıracağı doğrudur.

Ancak, büyük bir ‘ama’ var. Suyun sıcaklığı, dehidratasyon ya da artan hassasiyet ile sonuçlanandan daha fazla zarar verebilir. Bir dahaki sefere yüzünüzü temizlemek için sıcak su kullanmak istiyorsanız, bunun yerine ılık su denemeyi düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir