Pazar, Eylül 19
Home>>Diyet>>Çavdar Ekmeği Zayıflatır mı? Çavdar Ekmeğinin Faydaları Neler?
DiyetFaydalı BilgilerYararları NedirZararları Nedir

Çavdar Ekmeği Zayıflatır mı? Çavdar Ekmeğinin Faydaları Neler?

Çavdar Ekmeği Zayıflatır mı?

Çavdar ekmeğinin zengin besin değeri, kilo vermedi yararı dahil olmak üzere pek çok sağlık açısından yararı olduğu bilinmektedir. Çavdar unu ile yapılan, çavdar ekmeğinin pek çok tarifi bulunmaktadır. Bu yazıda çavdar ekmeğinin zayıflama üzerine etkisini ve besin değerini değerlendireceğiz.

Besleyici Değeri

Çavdar ekmeği, lif, protein, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, manganez, B1 vatamini, niasin, folik asit ve antioksidanlar açısından zengindir.

Vücut Yağ Dağılımına Etkileri

Çavdar ekmeği, lif oranı yüksek olmasından dolayı sindirim sistemi sağlığı için önemlidir. Lif içeriğinden dolayı kabızlık yapmaz ve kabızlık tedavisinde yardımcıdır. Lif oranı beyaz un ile yapılan ekmeklerde çok düşüktür. Çavdar ekmeğindeki lif oranının yüksek olması kolesterolü düşürmede yararlıdır. Ayrıca, bağırsak hareketlerini hızlandırır, böylece kabızlığı önlemede ve sindirim organlarının etrafındaki yağlanmayı azaltıcı etkileri mevcuttur.

Tokluk Hissi Yaratır

Çavdar ekmeğinin yüksek lif içeriği tokluk hissi yaratarak zayıflamaya katkı sağlar. Kahvaltıda yenilen çavdar ekmeği öğle yemeğinde daha az yemeye neden olduğu çalışmalar ile gösterilmiş.

Kan Şekeri Kontrolü

Lif oranı düşük olan beyaz ekmek, kan şekerini yükselterek insülin salgılanmasına neden olur. Yükselen insülin değeri ile kandaki şeker depolanır ve kısa süre sonra kan şekeri düşer ve tekrar yemek yeme isteği oluşur. Çavdar ekmeğinin yüksek lifli yapısı kan şekerinde ani yükselmeler ve insülin salgılanmasına neden olmayacağı için vücutta yağ yakımı gerçekleşir. Çavdar ekmeği, diyabet, kalp hastalıkları açısından ve kilo vermede önemli yararları olan bir besindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir