Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Beslenme>>C Vitamini İle Tansiyona Son
BeslenmeHastalıklarTedaviler

C Vitamini İle Tansiyona Son

C Vitamini İle Tansiyona Son

Tansiyon hastalarının yediklerine çok dikkat etmesi gerekir. C vitamini içeren sebze ve meyveler ise kan basıncı diyetinin ilk sırasında yer alır.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk insanların sıkça yaşadığı sağlık sorunlarından biri olan tansiyon ve hipertansiyon konusunda bilinmeyenleri cevaplıyor. Prof. Erk hipertansiyonun ölümcül olduğunu söylerken, tansiyon hastalarının özellikle C vitamini içeren meyve sebze yemesi gerektiğini belirtiyor. Hipertansiyon ölümcül müdür? Hipertansiyon damar sertliği, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği, felç ve beyin kanaması, kalp krizi, göz hasarı yapması nedenleri ile dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında bir numaralı risk faktörüdür. Ülkemizde hipertansiyon sıklığı kadınlarda biraz daha fazla olmakla birlikte yüzde 30 civarındadır ve 15 milyon kadar hipertansif birey mevcuttur. Erkeklerde ölüm oranı yüzde 20, kadınlarda yüzde 30 önlenebilecektir. Yaşlılarda ise hipertansiyon çok daha sıktır ve yüzde 75 civarında hesaplanmaktadır. Büyük tansiyonun 20, küçük tansiyonun 10 artması felç ve kalp krizi riskini iki kat arttırır. Nasıl beslenmeli? Meyve, sebze, yağ miktarı azaltılmış az yağlı süt ürünlerinden zengin diyet kan basıncını düşürebilir. Bitkisel besinler, hayvansal ürünlere tercih edilmelidir. Potasyumdan zengin, tuzdan fakir bir diyet yapılmalı. Hangi vitaminleri almak işe yarar? Vitamin C, folik asit, vitamin A, E ve D’nin kan basıncının üzerinde olumlu etkileri söz konusudur. Vitamin ve minerallerin hap olarak alınması, diyetle alıma göre daha az etkilidir. Aspirin işe yarar mı? Aspirin, tüm hastalarda kan basıncı kontrol altına alındıktan sonra başlanılmalıdır. Yüksek seyreden hipertansiyon durumunda aspirin kullanılırsa beyin kanaması riski artabilir. Omega 3 yararlı mı? Omega 3 yağ asitleri kalp ritmini düzenleyerek, trigliserid düzeylerini düşürerek hipertansiyonun etkilerini azaltır. Haplar yerine; somon ve uskumru gibi balıkların yenmesi, roka gibi bitkilerin tüketilmesi faydalı olacaktır.

HASTALARIN SIK YAPTIĞI HATALAR
* Dilaltı tansiyon düşürücü ilaçlar sadece acil durumlarda kullanılmalıdır. Her tansiyon yüksekliği acil durum değildir. Dilaltı haplarla kan basıncının hızla düşürülmesi felç, kalp krizi ve ölüm riskini arttırır.
* Hekimin önerdiği ilaçları kullanmayarak bitkisel olduğu söylenen ilaçlar ve sarımsak ile tansiyon tedavisi son derece yanlıştır.
* Hipertansiyon tedavisi ömür boyu sürecek bir tedavidir. Tansiyon normale geldikten sonra ilaçların bırakılması son derece sakıncalıdır.
* Şikâyetim yok, vücudum yüksek tansiyona alıştı diye ilaç kullanmamak son derece zararlıdır.
* Muayene veya tahlil için kan verileceği gün tansiyon ilaçlarının kullanılmaması sakıncalıdır. Tansiyon ilaçları az miktar su ile birlikte alınabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir