Cumartesi, Şubat 27
Ev>>Hastalıklar>>Göz Hastalıkları>>Bu Vitaminler Gözünüze Birebir
Göz HastalıklarıHastalıklarTedaviler

Bu Vitaminler Gözünüze Birebir

Bu Vitaminler Gözünüze Birebir

Günüzümde son derece modernleşen tıp imkanları ile her hastalığa çare bulunuyor. Göz problemi yaşayanlar yeni bir yöntemle daha rahat okuyup, işlem yapabilecek..

Dr. Hakan Sivrikaya, katarakt ameliyatı sırasında göz içine yerleştirilen multifokal (çok odaklı) mercekler ile hastaların gazete okumak, cep telefonundaki küçük yazıları görmek gibi günlük aktivitelerini rahatça yapabildiğini belirtti.

Multifokal merceklerin dünyada uzun zamandır kullanıldığını ve yakını ya da uzağı görmede en güvenilir yöntemlerden biri olduğunu belirten Dr. Hakan Sivrikaya, merceklerin katarakt ameliyatında kolaylıkla göz içine yerleştirilebildiğini vurguladı. Dr. Sivrikaya, hastanın tek bir ameliyatta gözlükten kurtulmasını sağlayan multifokal mercekler ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Bu tedavi yönteminde gözün içindeki mercek alınıp, yerine birden fazla odaklama kabiliyeti olan mercek konulmaktadır. Son yıllarda yapılan yeni dizayn mercekler ile başarı oranı çok arttırmıştır. Tedavide özel dizayn edilmiş mercekler kullanılmaktadır. Bu merceklerde çeşitli halkalar mevcuttur. Bu halkaların bir kısmı uzağı, bir kısmı da yakını görmeyi sağlar.

Böylece görmeyi sağlayan gözdeki sarı noktanın üzerine hem uzaktaki hem de yakındaki görüntüler net olarak düşmektedir. Hastalar buna çok kısa sürede adapte olarak uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulabilirler.”

MULTİFOKAL MERCEKLER KATARAKT AMELİYATI SIRASINDA TAKILIYOR
Tedavinin bir diğer avantajının da katarakt ameliyatı olması gereken hastalarda hem kataraktı yok etmesi hem de uzak ve yakın görme problemine basitçe çözüm bulmuş olması olduğunu belirten Dr. Hakan Sivrikaya, Multifokal göz içi mercek yerleştirme tekniği tamamen bir katarakt cerrahisidir. Standart katarakt ameliyatında ne yapıyorsak multifokal mercek cerrahisinde de aynı işlemleri uyguluyoruz.

Katarakt cerrahisinde hastanın göz içinde bulunan doğal mercek çıkartılarak, yerine gözün içyapısına uygun ve hastanın görmesini iyileştirecek bir mercek yerleştirilir. Bu durumda hasta okuma gözlüğü kullanmak zorunda kalır. Biz, bu cerrahide farklı olarak standart bir mercek yerleştirme yerine multifokal mercekleri göz içine yerleştiriyoruz, dedi.

MULTİFOKAL MERCEKLER KİMLERE UYGULANMALI?
Bu tedavi için hasta seçiminin çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Sivrikaya, hasta için uzağı mı yoksa yakını mı görmek önemli, buna dikkat edilmelidir, dedi. Hasta seçiminde hastanın pupil boyutlarının ve sarı nokta adı verilen makulada bazı nedenlerle oluşabilecek bozuklukların önem taşıdığını da vurgulayan Dr. Sivrikaya, bu mercekler, öncelikle katarakt olan hastalara uygulanabilmektedir.

Kataraktı olan hastalar ayrıntılı bir muayeneden geçirildikten sonra gözlerinin yapısı uygunsa bu mercekleri kullanabiliyoruz. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyata uygun olmayabilir. Kataraktı olup gözlüğü yaşantılarından tamamen çıkartmak isteyen kişiler, multifokal mercekler sayesinde günlük rutin işlerinizi gözlüksüz yapabilecek hale gelebiliyor.

Bu ameliyat öncesinde hastanın detaylı bilgilendirilmesi çok önem taşıyor. Katarakt ve refraktif cerrahide deneyimli bir hekimin, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve tabii ki doğru merceğin ve uygun hastanın seçimiyle yapılacak bu ameliyattan hasta da hekim de en iyi sonucu alıyor, diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir