Çarşamba, Nisan 21
Home>>Beslenme>>Bu Sebzeleri Çocuğunuza Mutlaka Sevdirin
BeslenmeÇocuk Gelişimi

Bu Sebzeleri Çocuğunuza Mutlaka Sevdirin

Bu Sebzeleri Çocuğunuza Mutlaka Sevdirin

Sebze meyve gibi doğal ve sağlıklı besinlerle büyüyen çocuğunuz ileride güçlü bir bağışıklığa sahip olacaktır. Sevmesi gereken temel sebzeler şunlardır..

Sebze tüketimi çocuğunuz için çok önemlidir. Hangi vitamin ihtiyacı için hangi sebzeleri yemesi gerektiğini biliyor musunuz? Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, çocuğunuz için sebzelerin yararlarını anlattı.

Pırasa: Çocukların barsak sisteminin düzenli çalışması açısından önemlidir. İçerisinde bulunan K vitamini kan yapımının artmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeni ile hastalıklara karşı vücudu korur. Ayrıca böbreklerinde problem olan çocukların beslenme programlarında kesinlikle bulunmalıdır.

Ispanak: En önemli ve çocuklar tarafından en sık tüketilen ıspanak içerisinde A, B, C ve E vitaminleri yanı sıra demir, magnezyum, fosfor bulunmaktadır. İçerisindeki A ve C vitamininin antioksidan etkisinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendiren ıspanağın düzenli olarak tüketilmesi önemlidir. Ayrıca kalp, damar hastalıklarına iyi gelen ıspanak, ağız, boğaz ve soğuk algınlığına da faydalıdır. Ispanağın çocuklar için diğer bir önemi de göz sağlığının korunmasıdır. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için önemli bir besin grubu olan sebzeler içinde ıspanağın da önemli bir görevi vardır. Demir yönünden zengin, koyu yeşil yapraklı ve güzel tadı olan ıspanak, diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içermektedir. Çocuklarınızın salatalarda çiğ olarak da tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Karnabahar: E vitamini içeriği ile kansere karşı koruyucudur. Antioksidan maddeler içermesi, vücudun daha güçlü olmasını sağlayacak ve çocuğunuzun hastalanmasını engelleyecektir. Özellikle enfeksiyonlara karşı etkili bir besindir.

Yer elması: Kansızlık sıkıntısı olan çocukların düzenli olarak yer elması tüketmesi sağlığın korunması açısından önemlidir. Ayrıca kan şekeri dengesini sağlaması nedeni ile fazla abur-cubura eğilimi olan çocukların bu eğilimleri azalır. Barsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan yer elması kabızlık sıkıntısı yaşayan çocuklarınız içinde önemli bir besindir. Diğer sebzeler gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Ayrıca kış aylarında gribal enfeksiyona yakalanan çocukların öksürüğünü keser.

Kereviz: Besleyici bir sebze olan kereviz A, B ve C vitaminleri ile başta fosfor olmak üzere çinko, bakır, mangan ve selenyum minerallerini içerir. İştah açıcı özelliği olan kereviz, öksürüğü kesmesinin yanı sıra gaz söktürücüdür. Vücudumuzda fabrika görevi gören karaciğerin sağlığı için en önemli besinlerden biride kerevizdir. Kerevizin vücut sağlığı için diğer bir önemi de kolesterol düşürücü etkisi olmasıdır. Emziren anneler için de önemli olan kerevizin anne sütünü artırıcı etkisi bulunmaktadır.

Lahana: Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan lahananın balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır. Ayrıca darbelere karşı çocuklarınızın vücudunda oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesinde etkilidir. Ağrı kesici etkisi de bulunmaktadır. Barsak hareketlerini düzenler ve çocuklarınızın daha rahat dışkılamasını sağlar. Ayrıca idrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.

Brüksel lahanası: Potasyum ve demir gibi mineraller ile A, C ve E vitaminlerini yüksek oranlarda içeren bir sebzedir. Antioksidan özellikli olan bu vitaminler kalp sağlığı ve vücut direncinin sağlanması açısından önemlidir. Ayrıca akciğer, mide ve kalınbarsak kanserine yakalanma riskini azaltır. İçerdiği demir minerali ve folik asit sayesinde kansızlığı engelleyici özelliği bulunmaktadır. Potasyum mineralinin yüksek seviyede bulunması nedeni ile tansiyon dengeleyicidir.

Brokoli: A, C, D, K, E vitamini, demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından zengin bir sebzedir. Çocukların kemik ve diş sağlığı için önemli olan bir sebzedir. İçeriğinde bulunan glutamin nedeni ile prostat, barsak ve akciğer gibi kanser çeşitlerine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. İçerisindeki flavanoidler bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar ve çocuğunuzun hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Vücudun hormon dengesini sağlaması açısından en önemli sebzelerden biridir ve çocuklarınızın beslenme programında kesinlikle bulunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir