Cuma, Kasım 26
Home>>Hastalıklar>>Ağız ve Diş Sağlığı>>Brukizm Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Ağız ve Diş SağlığıNe Nedir?Tıp Sözlüğü

Brukizm Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Brukizm Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Brukizm kişinin dişlerini gıçırdatması durumudur. Eğer brukizm sorununuz varsa farkında olmadan dişlerinizi gıcırdatabilirsiniz. Brukizm vakaları ciddi veya hafif olarak seyredebilir. Bununla birlikte ciddi brukizm vakaları çene problemlerine, baş ağrılarına, diş problemlerine neden olabilir. Kişi genellikle bu durum uyku esnasında olduğu için kişi diş gıcırdattığının farkında olmayabilir.
Birçok durumda kişinin tedaviye ihtiyacı olmaz. Çocuklar genellikle bu sorundan ilerleyen yaşlarla kurtulurlar. Bununla birlikte bazı ağır brukizm vakalarında tedavi gerekli olabilir. Bu tedavi yöntemleri şunlardır: Terapiler

Stres terapisi: Eğer dişlerinizi gıcırdatmanızın nedeni stres ise bu sorunda psikolojik destek ile kurtulabilirsiniz. Çocuğunuzda diş gıcırdatma sorunu korkuya bağlı olarak da gözlemlenebilir.

Dental yaklaşımlar: Eğer çocuğunuzda veya sizde brukizm sorunu varsa ağıza bazı dişleri koruyucu tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu sayede dişlere zarar gelmez.

Davranış terapisi: Kişi brukizm olduğunu öğrendiğinde bazı davranış terapileri alabilir. Bu terapiler ile kişi ağız ve çene hareketlerini değiştirmeye çalışır. Eğer alışkanlıklarınızı değiştirmede güçlük yaşıyorsanız bazı alternatif tedavi yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

İlaç tedavileri

Genellikle ilaç tedavileri brukizm rahatsızlığı üzerinde etkili değildir. Bazı durumlarda doktorlar kas gevşeticileri önerebilirer. Brukizm rahatsızlığı antidepresan ilaçlarının yan etkileri olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle doktorunuz bu ilaçlarda bazı değişiklikler yapabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir