Cuma, Haziran 25
Home>>Güzellik - Bakım>>Botoks Tedavisi>>Botoksun Dozu İyi Ayarlanmalı, Botoks Nasıl Yapılır? Botoks Nedir?
Botoks TedavisiEstetik TedavisiGüzellik - BakımSağlık HaberleriŞifalı Bitkiler

Botoksun Dozu İyi Ayarlanmalı, Botoks Nasıl Yapılır? Botoks Nedir?

Botoksun Dozu İyi Ayarlanmalı, Botoks Nasıl Yapılır? Botoks Nedir?

Yüz estetiğinde yoğun bir şekilde talep gören botoks tedavisinin dozu iyi ayarlanmalı. Doğal bir görüntü ve mimik açısından bu önemli..

Mimik kaslarında doğru noktalara yapılmayan veya aşırı dozda yapılan enjeksiyon mimiklerinizi kaybetmenize sebep oluyor. Dermatolog Dr. Gül Yıldırım, özellikle oyunculuk gibi işi gereği mimiklerini çok kullanmak zorunda olan kişilerin botoks yaptırırken kırışıklıklarda bir miktar açılma ancak mimiklerde tam kayba yol açmayacak uygulamaları tercih ettiğini belirtiyor.

Özellikle mimik kırışıklıklarının tedavisinde etkili olan botoksun aşırı dozda ve yanlış tekniklerle uygulanmasının mimik ve jestlerin kaybına neden olduğunu vurgulayan Dermatolog Dr. Gül Yıldırım, botoks hakkında şu uyarılarda bulundu:

“20 yılı aşkın bir süredir yüzdeki kırışıklıkların tedavisinde etkin bir şekilde kullanılan botoks eğer kaslarda tam bir fonksiyon kaybı yaratacak şekilde uygulanırsa, kişinin mimikleri anlaşılamaz. Bu istenilen bir durum değildir. Zira oyuncu gibi işi gereği mimiklerini kullanmak zorunda olanlar için özellikle kaşlar arasındaki mimik çizgileri olmazsa olmaz. Kızgınlık, sevinç, üzüntü gibi ifadeleri bir oyun sırasında sergileyemeyen bir oyuncunun başarı elde etmesi imkansızdır. Çünkü kelimelerin yetersiz kaldığı durumlarda mimik ve jestler oyuncuların en büyük silahıdır.”

OYUNCU BOTOKSU TERCİH EDİLİYOR
Dr. Yıldırım, oyuncu botoksu adını da verdiklerini, doğal görünümlü botoksların son dönemlerde daha sık tercih edilmeye başladığını ifade etti. Dr. Yıldırım şu bilgileri verdi: “Doğal görünümlü ya da diğer adı ile oyuncu botoksu olarak nitelendirdiğimiz botoks uygulamalarında farklı bir ilaç kullanmıyoruz. Ancak burada önemli olan etkili olabilecek minimum doz ve doğru kasa yapılan enjeksiyonlardır. Yüzümüzde mimik oluşumunda görevli irili ufaklı birçok ve iç içe geçmiş kas bulunmaktadır. Botoks enjeksiyonu yapacak olan kişinin öncelikle yüzün anatomisini çok iyi bilmesi gerekmektedir. Örneğin kaş çatmada görevli kasımız iki kaş arası bölgede v şekilli 0.5 cm uzunluğunda olan bir kastır. Bu noktaya doğru bir teknikle yapılmayan uygulamalar asimetri, kaş çatamama (kızamama) gibi sonuçlar doğurabilir. Bu tür sonuçlar özellikle mesleğinde mimik kullanımının ön planda olduğu oyuncu ve siyasetçi gibi mesleklerde istenmeyen bir durumdur. Botox dozu iyi ayarlandığında ve enjeksiyon noktaları muayene ile dikkatle değerlendirilerek tecrübeli ellerde uygulama yapıldığında mimikleri koruyarak ifadelerin dışarı yansıtılmasında bir sorun yaratmadan doğal sonuçlar elde etmek mümkündür.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir