Pazar, Ağustos 1
Home>>Sağlık Haberleri>>Böceklerden ve Sivrisineklerden Kurtulmak İçin 20 İpucu
Sağlık HaberleriYaşam

Böceklerden ve Sivrisineklerden Kurtulmak İçin 20 İpucu

Böceklerden ve Sivrisineklerden Kurtulmak İçin 20 İpucu

Sivrisineklerden nasıl kurtulursunuz? Böceklerden nasıl kurtulursunuz? Böceklerin ve sivri sineklerin eve gelmemesi için ne yapmalısınız? Haşerelerden kurtulmak için ipuçları…

Böceklerden ve sivri sinekler hayatınızı altüst edebilir. Kimse etrafında, odalarda ya da diğer bölgelerde gezen haşerelerden hoşlanmaz. Bunun için deneyebileceğiniz bazı ipuçlarımız var.

Durgun suları etrafınızdan atın: Özellikle sivri sinek veya diğer uçan böcekler su birikintilerinden hoşlanır. Bu yüzden evinizin içinde ya da bahçenizde böyle alanları kurutmalı ve açıkta su bırakmamalısınız.

Yiyeceklerinizi kutularda saklayın: Açık havada yemek yemeyi seviyorsanız ya da bahçede yemek yiyorsanız mutlaka yiyeceklerinizi özellikle de tatlışeyleri kutularda saklamalısınız. Çünkü böcekler tatlı olan besinlere gelirler ve bu istemediğimiz bir durumdur.

Kutuları ve kapları atmadan önce durulayın: Özellikle kutu içecekler kullanıyorsanız evinizdkei çöpe atmadan önce mutlaka su ie durulamanız gerekir. Aksi halde içinde kalan şekerli içecekler böcekleri kendine çekecektir.

Çöp kutularınızı kapalı tutun: Çöplerinizi kapalı çöp kutularına koyun. Açık olan çöp kovalarının yanında böcekler sıkça görülür.

Yere birşey döktüğünüzde derhal temizleyin: Yere herhangi bir sıvı ya da yiyecek döktüğünüzde özellikle şekerli ise mutlaka anında temizleyin ve orasını kurutun. Aksi halde böceklere ve sineklere davetiye çıkarmış olursunuz.

Açık havada parfüm kullanmayın: Eğer gün boyu açık alanda gezmeniz gerekiyorsa parfüm sıkmaktan kaçının. Böcekler çiçek kokusuna dayanamaz ve gelirler. Bunun yanı sıra sigara ya da kokulu şampuan da kullanmamanızı öneririz.

Şeffaf ve kapaklı bardaklar kullanın: Şeffaf bardaklar, bardaklarınıza giren böceklerin farkıba varmanıza yardımcı olur. Kapaklı olmaları ise onların bardaklarınıza girmelerini engeller.

Sınır çizmek için tarçın kullanın: İnsanlar için faydalı olsa da böcekler tarçını sevmez. Böceklerin geçtiği yere bir miktar tarçın dökerseniz böcekler o alandan uzaklaşma eğilimi gösterecektir.

Soğan kokusundan faydalanın: Evet, soğan sağlıklıdır ancak muhtemelen kimse kokusunu sevmez. Aynı şey böcekler için de geçerlidir. Bir kase suya biraz soğan doğrarsanız muhtemelen böcekleri o alandan uzak tutmuş olursunuz.

Koyu renkli elbise giymekten kaçının: Açık havada olacağınız vakit daha açık renkli giyinmeye çalışın. Çünkü böcekler koyu renkli elbiselere daha çok yaklaşmak isteyecektir.

Eviniz ve bahçeniz için yarasa barınağı oluşturun: Bu belki size korkutucu gelebilir ama tek bir yarasa avlayabilirse her gece 1000’den fazla sivrisinek yiyebilir. Bu da sizleri bu tür sineklerden uzak tutar. Ayrıca bahçeniz varsa ya da çiçek yetiştiriyorsanız yarasa gübresi inanılmaz faydalıdır.

Hamamböceklerinden kurtulmak için boraks kullanın: Hamamböceği dirençli hayvanlar olarak bilinir, ancak boraks hiç sevmezler. Hamamböceklerinden kurtulmak için 6 yumurta pişirin ve sadece yumurta sarısını saklayın. Püre haline getirin ve 70 gr borik asit ile karıştırın. Biraz şeker ekleyip yuvarlak top haline getirin ve evin bazı bölgelerine yerleştirin.

İlginizi Çekebilir: Evdeki Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulursunuz?

Pirelerden ve böcek yumurtalarından kurtulmak için toz şeklinde borik asit:. Borik asiti halınıza ya da dolapların arkasına (böcekler neredeyse) dökün biraz bekleyin ve halınızı ovun ki iyice derine işlesin. 36 saat boyunca güçlü bir süpürge makinesi ile süpürün. Bu şekilde ölmüş olan pire ve böcek yumurtalarından kurtulabilirsiniz.

Karıncalar için sirke karışımı kullanın: Birkaç damla limon esansiyel yağı, su ve sirkeyi iyice karıştırın. Evinizde karıncaların yuva yaptığı ya da sürekli geçtiği yerlere püskürtün. Sirke kokusundan nefret ederler ve bundan kaçarlar.

Karıncalar için nane yağı: Karıncalar nane yağından nefret ede bu yüzden bir miktar nane yağını evinizin çeşitli yerlerine özellikle de karıncaların bulaştığı yerlere dökün. Bu onları uzak tutacaktır.

Karıncalar için tuz kullanmak: Tuz yine karıncaların en nefret ettiği şeylerden biridir. Üstelik diğer borik asit içeren ürünlere göre daha güvenilirdir. Etrafa biraz tuz dökün ve karıncaların kaçmasını sağlayın. Etraf biraz kirlenebilir ancak süpütge makinesiyle kolayca temizlenir.

Sivrisinekler için Citronella bitkisi yetiştirebilirsiniz: Citronella bitkisinden elde edilen yağ, birçok sinek kovucu spreylerin içinde yer almaktadır. Evinizin içinde ya da bahçenizde yetiştirdiğiniz Citronella sivrisinekleri sizden uzak tutar. Citronella genelde sivrisinekleri kendisine çeken kokuları maskeler ve onların gelmesini engellemiş olur.

İlginizi Çekebilir: Sivrisineklerden Nasıl Kurtulursunuz?

Sivrisinekleri uzaklaştırmak için fesleğen yetiştirin: Fesleğen, özellikle makarna yemeklerinde kullanılmak için mükemmel bir bitkidir. Ancak sivrisinekleri uzak tutmak için de mükemmeldir. Fesleğen en kostik bitkilerden biridir ve sivrisineklerin hiç sevmediği biraz keskin bir kokuya sahiptir.

Sivrisinekler lavanta olan yere yaklaşmazlar: Sivrisinekler lavantanın kokusundan nefret ederler. Ayrıca, yatıştırıcı bir kokusu vardır. Evin etrafında lavanta dikebilirsiniz ya da açıktaki cildinize lavanta yaprakları sürebilir ya da lavanta yağını kullanabilirsiniz.

Meyve sineklerinden kurtulmak için elma sirkesi: Elma sirkesi mucize bir çözümdür. Tatarcık ve diğer meyve sinekleri kokusuna çok düşkündür, bu nedenle yarım fincan elma sirkesine asla direnemezler. Kaçmalarını engellemek için içine bir kaç damla bulaşık yıkama sıvısı koyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir