Pazar, Nisan 18
Home>>Beslenme>>Beslenme Şeklini Değiştirerek Zayıflayın
BeslenmeDiyetSağlık Haberleri

Beslenme Şeklini Değiştirerek Zayıflayın

Beslenme Şeklini Değiştirerek Zayıflayın

Kilo vermeyi gerçekten istiyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin. Bu önerilerle sağlıklı kilo vereceksiniz.

“Sağlıklı beslenme olarak tanımlayacağımız diyet programına başlamadan önce mutlaka kendinizi ve metabolizmanızı tanımalısınız” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, zorlanmadan yapacağınız başarılı bir diyet programı ile diyet fobisini yok etmenin yollarını anlattı.

İlk önce metabolizmayı tanımak gerekir. Metabolizma, besinlerin enzimler ve hormonlar ile vücutta kullanılabilecek yakıtlara dönüştürülmesi ve elde edilen yakıtların kullanılmasıdır. Metabolizma iki ayrı yapılanmadan oluşur. Bunlar; anabolizma ve katabolizmadır. Anabolizma yapım, katabolizma yıkım tepkimeleridir. Fazla alınan enerji kilo olarak depolanırken, fazladan harcanan enerji de yağ depolarının yakılmasını sağlar.

Herkesin metabolizması farklıdır ve metabolizma hızını pek çok faktör etkiler. Bunlar; yaş, kalıtım, vücut ısısı, vücuttaki kas kütlesi yapısı ve yoğunluğu, vücut ağırlığı, beslenme şekli, yaşam şekli ve daha birçok faktör… Diyet yapmak çoğu kişi için kabustur. Yalnız zorlanmadan yapacağınız başarılı bir diyet programı, diyet fobisini yok etmek için çok önemlidir.

Diyet fobisini yenmek için tüyolar

– Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını doğal davranışlar olarak benimseyin.

– Az az ve sık sık beslenin. Öğünler arasında 2–3 saat olmasına ve öğün atlamamaya özen gösterin. Böylece vücudunuz besinleri sindirmek için sürekli çalışır ve kan şekeriniz düşmediği için metabolizmanızda her hangi bir yavaşlama olmaz.

– Bol bol ve sürekli su için.

– Acı baharatlar kullanın. Acı baharatların tüketildikten 30 dakika sonraya kadar metabolizma hızını %20 artırdığı bilinmektedir. Ayrıca acı baharat tüketiminin, kadınlarda dinlenme metabolik hızını da arttırabileceği araştırmalarca gösterilmiştir.

– Düzenli egzersiz yapın. Ne kadar çok enerji harcarsanız, vücudunuzun oksijen harcama kapasitesi artar ve kısa dönemde harcadığınız enerji miktarı yükselir. Uzun dönemde de kas dokusu miktarı artar ve metabolizmanız hızlanır.

– Diyet programını hayatınıza uydurun. Normal yaşamınız ve iş temponuz içinde uygulayabileceğiniz beslenme alışkanlıkları ile hayatınızın gerçeklerini kesiştirerek bir beslenme düzeni oluşturun.

– Yeşil çay için. Yapılan bilimsel araştırmalar yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığını ortaya koymuştur. Günde 1–2 fincan yeşil çay içerek vücudunuzun antioksidan kapasitesini artırabileceğiniz gibi minimal dozda olsa da metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

– Ölçülü kafein alımı hayatınızın doğal seramonisinde pozitif bir etki gösterir. Çay ve kahvede doğal olarak bulunan kafeinin de metabolik hızı artırıcı etkisi vardır. Ancak kafeinin aşırı alınması, vücuttan su atımını artırır ve doğal dengeyi bozarak metabolizmanızı yavaşlatıcı etki gösterir. Metabolizmanızı hızlandırmaya çalışırken aşırıya kaçıp yavaşlatmayın.

– Pozitif olun. Ne kadar kiloyu, ne kadar zamanda vereceğiniz, ne zaman ideal kilonuza erişeceğiniz gibi sorulara odaklanmayın. Yeni beslenme ve yaşam alışkanlıklarını benimseyip anı yaşayın, sağlığınızda oluşan rahatlamaları hissedin. Kilo verdikçe daha rahat uyuduğunuzu, daha rahat hareket ettiğinizi, daha enerjik olduğunuzu, daha kolay doyduğunuzu, daha güzel kıyafetler alıp daha rahat giyindiğinizi ve bunun gibi pek çok değişimi fark edin. Kendinizi takdir edin ve kendinizi sevin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir