Pazar, Eylül 19
Home>>Cinsel Sağlık>>Bel Fıtığı Cinsel İlişkiyi Zorlar mı?
Cinsel Sağlık

Bel Fıtığı Cinsel İlişkiyi Zorlar mı?

Bel Fıtığı Cinsel İlişkiyi Zorlar mı?

Cinsel ilişkiyi zorlaştıran rahatsızlıkların başında bel fıtığı geliyor. Tahmin edeceğiniz gibi bel ve kasları hareket kapasitesini azaltıyor ve ilişki zorlaşıyor..

* Bel fıtığım var. Cinsel ilişkide zorlanıyorum. Eşim bunu isteksizlik zannediyor. Bunalımdayım. Yardım edin.
Fıtığın ameliyat gerektirecek bir hale gelmiş gibi duruyor. Cinsel ilişkide de bu nedenle ağrı oluyor. Bazı bel fıtıkları idrar tutamama, dışkı tutamama gibi durumlara bile neden olabilir. Çabuk hareket et. Eşine ‘bel fıtığım var’ desen de bahane zannedebilir.
Çözüm 1: Fizik tedavi Uzmanına muayene ol.
Ameliyatlıksa hemen ol. Çözüm 2: Eşinin kuşkulanmasına neden olan hallerini tespit et ve düzelt Çözüm 3: eşinin gönlünü al.
* 59 yaşındayım. 2 hafta önce prostat ameliyatı oldum. Ne zamandır eşime yaklaşamadım. Ne zaman Cinsel ilişkiye girebilirim?
Sabreden derviş muradına ermiş. Anlaşılan dikişlerin alındı.
Ameliyat sonrası ilk üç ay cinsel ilişkide bulunmayın. Yoksa ağrı ve kanlı meni gelmesi söz konusu olabilir. Ayrıca ilk 1,5 ay dik oturma, ilk 2 ay yük taşımaktan kaçın. Bisiklet ve motorsiklet binme.
* Oğlum 2 yaşında. İdrar yolu mikrop kapmış dediler. İlaç verildi. Tekrarladı. Sünnet olması gerekiyor dediler.
Doktorunuz, var olan hastalığın kaynağı Sünnet derisi diye ifade edilen bölgenin çıkarılmasıyla hastalığın tedavi edileceğini ifade etmiş. Sizin için hazırlık gerektiren bir durumu tedavi olarak duymanız paniklemenize neden olmuş.
Başka Doktora başvurmanız sizin paniğinizi azaltmanızı sağlaması açısından faydalı olabilir. O da Sünnet uygulamasını önerirse beklemeden harekete geçin.
* Büyük abdestimi tutamıyorum. Bez bağlıyorum. Yardım edin.
Önce iç hastalıkları uzmanına git. Genel durumun netleşsin.
Sonra gerekirse genel cerrahi veya nöroloji izmanına ihtiyaç duyulabilir. Gaz ve dışkı çıkarma ihtiyacının ertelenememesine “Anal inkontinans” denir. Doğuma bağlı oluşan yırtıklar, yaşlılık, makat bölgesi iltihapları tedavisi esnasında makat kapatma kaslarının zarar görmesi ile veya nörolojik problemler bu hastalığa neden olabilir.
***
Hamamdan enfeksiyon çıkabilir
1 hafta önce hamama gittim. Cinsel organımda uçuğa benzer, küçük baloncuklu, ağrılı yaralar çıktı. Kaşıntı yapıyor.
Yaptığın tarife göre Genital Herpes diye bilinen bir hastalık aklıma geliyor. Muayene ve gerekirse tahlillerle netleşmesi gerekir.
Enfeksiyon hastalıkları uzmanına muayene olman gerekir. Dudak uçuğu gibi virüs hastalığıdır.
Enfeksiyon bölgesinde ağrılı küçük baloncuklar olabilir. Genellikle virüs bulaşmasından sonraki 2 hafta içinde görülür.
İyileşme 2 ila 4 hafta sürer.
Baloncuklar vajinal alanda, penis üzerinde, anüs etrafında, kalça veya uyluklarda yer alır.
***
At binmek akıntı yapar!
* 10 gün önce idrar yaparken ağrı oldu. Cinsel organımdan akıntı geldi. Üroloji Uzmanına gittim. At bindiğim için olduğunu söyledi. Nasıl olur? Tarifine göre Üretrit olabilirsin. Yani idrar yollarının dışarı açılan kanalın iltihabı.
Üretrit de ağrılı idrar, akıntı, kaşıntı olabilir. Akıntıdan örnek alınıp incelenebilir. Akıntı açık renkli, sümüksü olabilir. Ata binmek cinsel organın darbe almasına neden olabilir. Bir süre ata binme. Sonrasında koruyucu aparatlar kullan.
*Halsizlik yorgunluğum vardı. 1,5 ay sonra Hepatit B olduğunu söylediler. Nelere dikkat etmeliyim?
Bu hastalıkta bağışıklık sisteminin zaafa uğratılmaması çok önemlidir. Yani her şeyi kafana takma, düzenli uyu. Su içmeyi ihmal etme. Katı yağlar ve kızartma tüketme. Çok yağlı et, süt, peyniri önermiyoruz. Sucuk, salam, sosis gibi hazır ürünler tavsiye edilmez. Kaymak, krema, mayonez, tahin, tahin helvası gibi gıdalardan da sakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir