Pazartesi, Ağustos 2
Home>>Beslenme>>Bebeklerin Yeme Alışkanlığını Ne Etkiliyor?
BeslenmeEbeveyn

Bebeklerin Yeme Alışkanlığını Ne Etkiliyor?

Bebeklerin Yeme Alışkanlığını Ne Etkiliyor?

Gebeyken fazla abur cubur yiyen kadınların bebeğinin de abur cubur bağımlısı olma riskinin arttığı belirlendi.

Bilim adamlarının yaptığı araştırma, fazla miktarda abur cubur yiyen gebe  farelerin yavrularının beyninde vücutta morfin gibi etki gösteren kimyasal madde  olan opioid sinyalinin gelişiminin değiştiğini, söz konusu değişimin yavruların  bu maddeye hassasiyetini azalttığını gösterdi.
Maddeye hassasiyeti azalan yavruların abur cubura toleransının arttığını  belirten araştırmacılar, bu yavruların ”iyi hissetmek” için daha fazla abur  cubur yemek zorunda kaldığını vurguladı.

Beverly Muhlhausler ve ekibi, fareleri iki gruba ayırdı. Bilim adamları,  ilk gruptaki fareleri gebelik ve süt verme döneminde normal yemle, diğer  gruptakileri abur cuburla besledi.

Sütten kesilince farelere hergün opioid alıcısını engellemek amacıyla  iğne yapıldı.

Abur cuburla beslenen anne farelerin yavrularında opioid alıcısı  engelleyicisinin daha az etkili, yavruların yağ ve şeker ihtiyacının daha fazla  olduğu belirlendi.

Beverly Muhlhausler, araştırma sonuçlarının gebelikte beslenme biçiminin  daha sonra bebeğin yaşam biçimini etkileyeceği konusunda anne adaylarına bir  uyarı olduğuna dikkati çekti.

Araştırma ”The FASEB” dergisinde yayımlandı.

6 Aydan Önce Katı Gıda Verilmemeli

Sabırsız anneler bebekleri 6. aylarını doldurmadan katı gıdaya geçiş yapıyor. 6. ayın sonuna kadar anne sütü ile beslenmeleri gerekiyor. Aksi halde obezite oluşuyor.

Anne sütü yerine mamayla beslenirken 4 aydan önce katı gıdalar verilen bebeklerde obezite riskinin daha fazla olduğu belirtildi.

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (TOSAGEM) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nazmi Zengin, anne sütünün hem anne hem de bebek için çok önemli olduğunu söyledi. Anne sütünün hastalıkları azalttığını, herhangi bir nedenle hastalık olduğunda iyileşmeyi desteklediğini vurgulayan Zengin, “Dünya Sağlık Örgütü 6 aylık olana kadar bebeklere sadece anne sütü verilmesini öneriyor. Bu süre içinde verilmesi gereken tek destek; demir ve D vitaminidir” dedi.

’6 KAT DAHA FAZLA’
ABD’de yapılan bir araştırmanın anne sütünün önemine dikkatleri çektiğini ifade eden Zengin, “Araştırmada, anne sütü yerine mama ile beslenirken 4 aylık olmadan önce katı gıdalar verilmeye başlanan bebeklerde 3 yaşına geldiklerinde obezite görülme riskinin 6 kat arttığı tespit edilmiştir. Günümüzde anneler 4 ay dolmadan elma, armut, patates gibi katı gıdaları ezerek de olsa bebeklerine veriyor. Bu, bebeklerin gelişimi için zararlı. Çocuklarımız anne sütünden mahrum kalmamalı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir