Pazartesi, Temmuz 26
Home>>Ebeveyn>>Anne ve Çocuk>>Bebeklerin Altı Nasıl Değiştirilir, Annelere Öneriler
Anne ve ÇocukBaba ve ÇocukEbeveynFaydalı Bilgiler

Bebeklerin Altı Nasıl Değiştirilir, Annelere Öneriler

Bebeklerin Altı Nasıl Değiştirilir, Annelere Öneriler

Çocuk bezi değiştirme konusunu adım adım inceleyeceğiz. Daha önce bir deneyiminiz yoksa bile burada detayları öğreneceksiniz.

Yeni bir bebekle birlikte bolca uygulama şansınız olacak. Orantısız bez yerleştirme veya erkek bebeklerde idrar sıçramasını önleyememe gibi sorunlarla karşılaşırız. Bu yaygın hatalarda yalnız değilsiniz, her anne hata yapıyor. Hızlı ve ustaca bebek bezi değiştirmenin ipuçları neler?

Tüm malzemeleri hazır edin ve bebeğinizle baş başa kalın. Bebeğinizi birkaç saniye bile yalnız bırakmadan her şeyi elinizde tutarak çabuk davranacaksınız. Temiz bir bez, iki ıslak mendil, ılık su, pamuk, kase ve düz bir yüzey. Bebek bezi kullanıyorsanız su geçirmez kaliteli bir kilot ve pantolon/pijama altını da hazır edin. Pişik varsa öncelikle uygun bir krem ve merhemle pişiği tedavi edin.

Daima bir eliniz bebeğinizin üzerinde olsun. Ellerinizi yıkayın ve bebeğinizi düz bir yüzeye yatırın. Yatak da olabilir burası, ama mutlaka tek elle onu iyice tutun, düşebilir. Bir dakikalığına bile onu gözetimsiz bırakmayın. Parlak renkli eşyalar veya oyuncakları çevresinden alın, yoksa dikkati dağılacak hareket halinde olacaktır. Kirli bezi tek hareketle ayak bileklerini bir tutarak çekip çıkarın. Aşağı çekip temizini takana kadar yeni tuvalet girişimi için bir süre altında bekletin.

İdrar yolu enfeksiyonu kapmaması için önden arkaya doğru bu bölgeyi temizleyin. Temiz kuru bir bezle silin ve ıslak mendille tekrar önden arkaya doğru silin. Yeni doğan ve diğer bebeklerde pişik, pamuk topları ve yaralar için ılık su kullanın. Bebeğin altı iyice kuruyunca genital organları da temizlenince ilk aşama biter.

Bacaklarını havaya kaldırıp kirli bezi çıkarın. Altına temiz bez örtün. Tek kullanımlık bezi yapışkan etiketleriyle arkaya ve göbek deliği üzerinden geçirip bacaklarının arasından önce ve yukarı çekin. Erkeklerde penisin aşağı baktığından emin olun. Bezi sabitleyin ve parmaklarınızla kontrol edin. Bu aşamalarda onunla konuşun ona şarkılar söyleyin. İşiniz bitince ona dokunarak onunla zaman geçirin. Kısa süreli de olsa birlikte zaman geçirmiş oldunuz bundan zevk almaya bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir