Cumartesi, Kasım 27
Home>>Hastalıklar>>Çocuk Hastalıkları>>Bebeklerde İşitme Kaybı Nasıl Önlenir?
Çocuk HastalıklarıEbeveynGebelik - Hamilelik

Bebeklerde İşitme Kaybı Nasıl Önlenir?

Bebeklerde İşitme Kaybı Nasıl Önlenir?

İşitme kaybı daha bebekken teşhis edilip harekete geçilirse tedavisi daha kolay olur. Peki bebeklere işitme testi nasıl yapılır?

Yeni doğan bebeklerde işitme testinin yapılması, gelişim sürecindeki bozukluklar ve işitme kaybının erken teşhisle önlenmesini sağlıyor.

Başbakanlık Özürlüler Dairesi Başkanlığı’nca yürütülen çalışma kapsamında hastanelerde yeni doğan ve yaşını doldurmamış bebeklere Oto Okustik Emisyon (OAE) ve İşitsel Beyin Saplama Testi uygulanması amacıyla cihaz temini ve kontroller için teşvikler sürerken, uzmanlar erken teşhisin bebeğin gelişim süreci ve duyma sorununun giderilmesinde önemeli bir yer aldığına dikkat çekiyor. Duyma bozukluğu yaşayan bir çocuğun gelişim sürecinde algılama, konuşma ve hayata adaptasyon yönünden büyük zorluklar çektiğine dikkat çeken uzmanlar, duyma olmayınca gelişimin de bozuk olduğu üzerinde duruyor.

Samsun Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, bebeğin duyma zorluğu çektiği bilinmediği için yaşı ilerledikçe normal bir bebeğin gelişim sürecinde yaşadıklarını sergileyemediğini söyledi. Sağlıklı bir gelişim için yapılan kontrollerin öneminin ortaya çıktığını ifade eden Kasapoğlu, tüm ailelerin bebeklerine işitme testi yaptırmalarını önerirken, erken teşhisin tedavi sürecine büyük katkıları olduğunu vurguladı.

Bazı yeni doğan bebeklerin işitme kaybı bakımından yüksek risk grubu içinde bulunduklarını ifade eden Kasapoğlu, “Doğumdan sonra 10 dakika içinde kendiliğinden nefes almaya başlamamış olanlar, apgar puanları 0 ile 3 arasında bulunanlar riskli olan bebekler arasında. Kızamıkçık, frengi ve herkes gibi enfeksiyonlara yakalanmış olarak doğanlar, baş veya boyun kusurları olanlar, ileri derecede sarılıktan mustarip olanlar, aile geçmişinde çocukluk sırasında işitme kaybı görülmüş ve ileri derecede prematüre olarak doğanlarda sorun görülebilir” dedi.

Yeni doğum veya bebeklik döneminde çocuğun işitme kontrollerinin yaptırılması gerektiğini belirten Kasapoğlu, bebek hastanede iken kontrollerinin yaptırılmasının faydalı olacağını hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir