Pazartesi, Nisan 19
Home>>Hastalıklar>>Çocuk Hastalıkları>>Bebeklerde Göz Sulanması Neyin Habercisi?
Çocuk HastalıklarıEbeveynGebelik - Hamilelik

Bebeklerde Göz Sulanması Neyin Habercisi?

Bebeklerde Göz Sulanması Neyin Habercisi?

Özellikle bu mevsimlerde görülen bebeklerde göz sulanması gözyaşı kanal tıkanıklığının belirtisi mi?

Bebeklerde görülen göz sulanmasının çeşitli göz hastalıklarının habercisi olabileceği bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Akyol, bebeklerin gözünde sulanma ve çapaklanma olması doğuştan gözyaşı kanallarının tıkanıklığının belirtisi olabileceğini söyledi.

Akyol, üst göz kapağının iç yüzünde kaşın hemen altında bulunan gözyaşı bezleri tarafından salgılanan gözyaşının, gözün burun köküne yakın iç kısmındaki iki küçük kanal aracılığıyla gözyaşı kesesine, oradan da burun içine boşaldığını, bu kanallarda oluşan tıkanıklığın gözyaşı kanal tıkanıklığı olarak adlandırıldığını belirtti.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının bebeklerde sık görüldüğünü kaydeden Akyol, bu durumun bebeklerde gözlerde yaşarma ve çapaklanma şeklinde belirti verdiğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Gözyaşı bezi tarafından üretilen sıvı gözyaşı kanal sistemiyle gözden uzaklaştırılıyor. Bu kanal doğumsal nedenlere bağlı olarak tıkalı olması durumunda işlevini yerine getiremez. Gözyaşı kanalının burun tarafında bulunan ince bir zar, yeni doğan bebeklerin büyük kısmında ilk 2 ay içinde açılmakta ve göz yaşarması düzelmektedir. Gözlerde yaşarma ve çapaklanma şikayetiyle gelen çocukların yüzde 8-15′inde gözyaşı tıkanıklığı görülüyor. Ailelerin, gözünde çapaklanma ve sulanma varsa vakit kaybetmeden bebeği uzman doktora götürmeleri gerekir.”

“GÖZYAŞI KESESİ BÖLGESİNE MASAJ YAPILMALI”

Bir yaş altındaki bebeklerde ilk tedavi seçeneği olarak gözyaşı kesesi bölgesine masaj uygulanmasını öneren Akyol, masajın doğru uygulandığı bebeklerin yüzde 95′inde ince bir zar şeklinde olan tıkanıklığın ortadan kalktığını söyledi.Gözyaşı kesesine uygulanacak masajın doğru yapılmasının önemine değinen Akyol, şunları kaydetti:

“Uygulanacak masaj şekli aile hekimleri, çocuk hastalıkları ve göz hastalıkları uzmanları tarafından aileye anlatılmalıdır. Ailelerin gözyaşı kesesi bölgesine doğru masaj uygulama konusunda eğitilmesi ve uygulanan masaj tedavisinin önemi konusunda bilgilendirilmesi oldukça önemli. Aksi takdirde hastaların şikayetleri düzelmemekle beraber tedavi artık basit müdahalelerle yapılamaz hale gelebilmektedir. Bu durumda anestezi altında cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyulabilmektedir.”

Bebek gelişimine bakmak için ultrasona girmek bebek için sağlıklı değil mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, ultrasona bebeği seyretmek için değil sadece gelişim takibi için başvurulması gerektiğini söyledi. Ultrasonun bebeğe tamamen zararsız olmadığını belirten Aksoy, bu yüzden sorunsuz geçen hamilelikte 9. – 12. hafta, 19. – 22. hafta ve 29. – 32. haftaları arasında ultrason muayenesi yapılabileceğini kaydetti.

Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, hamilelikle ilgili en çok merak edilen konular hakkında bilgi verdi. Hamilelikte genelde 20. haftada ilk hareketlerin hissedildiğini aktaran Aksoy, sağlıklı gebelik için bazı önerilerde bulundu. Hamilelerin beslenmelerine dikkat etmesini tavsiye eden Aksoy, çiğ besinlerin tüketilmemesini söyledi. Her gebenin kişisel durumundan kaynaklanan farklılıklar olduğunu hatırlatan Aksoy, bu yüzden hangi besinlerin tüketilebileceği konusunda mutlaka doktora danışılması gerektiğini açıkladı. Hamilelik boyunca 6 ila 20 kilo almanın normal olduğunu ifade eden Aksoy, son üç ayda bedenin yüksek miktarda vitamin ve minerale ihtiyacı olduğu için normal ihtiyacın iki katını almak gerektiğini söyledi.

HORMONLAR BEDENİ BÖYLE DEĞİŞTİRİYOR
Hamilelerde hormonların değişmesiyle bedende bazı farklılıklar olabileceğine dikkat çeken Aksoy, bunları şöyle sıraladı: Yorgunluk, mide yanması, kabızlık, sık idrara çıkma, bulantı.

Kadınların cildinin yapısında da değişiklik olabileceğini hatırlatan Aksoy, cildin yapısına bağlı olmakla birlikte kadınların yüzde 70′inden fazlası gebelikte çatlaklarla karşılaşıyor. Bu durumun normal olduğuna değinen Aksoy, gebeliğin 18. haftasından itibaren buğday özlü yağlarla karına masaj yapılmasını tavsiye etti.

Gebelerin yolculuk sırasında da dikkatli olmasını tavsiye eden Aksoy, “Araba yolculuğunda sık sık mola vermeye çalışın. Tuvalet ihtiyacınızı düzenli olarak giderin. Kollarınızı ve bacaklarınızı molalar esnasında hareket ettirin. Yeteri miktarda sıvı almaya gayret edin.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir