Çarşamba, Haziran 23
Home>>Beslenme>>Bebeklerde 1 Yaşına Kadar Beslenme
BeslenmeÇocuk GelişimiEbeveyn

Bebeklerde 1 Yaşına Kadar Beslenme

Bebeklerde 1 Yaşına Kadar Beslenme

Anne sütünün önemini hepimiz biliyoruz. Katı besinlere ne zaman geçebiliriz?

Bebeklerde ay ay doğru beslenme bilgileri verelim. 4-6 aydan sonra anne sütüne pirinç, tahıl gibi ek besinler eklenebilir. Önce yeterince çiğneme kabiliyeti var mı diye bebek incelenmelidir. Tamamen ve birden tüm gıdaları vermeyin. Yavaş yavaş yeni gıdalara geçin. Gıdalara karşı alerjisini takip edin.

Yiyebileceği şeyleri verin. Demir içeriği yüksek ve anne sütüyle uyumlu gıdalar vermeye çalışın. İlk kez sıvıdan katıya geçişte birkaç kaşık verip onu alıştırın. Çiğnemeyi ve damak tadını öğrenmeli. Alıştığını izleyin ve ona odaklanın. En iyi başlangıç, meyve, sebze ve tahıl içerikli pürelerdir.

Bebeğinize ilk katı gıdada bu karışımı verin. Doktoruna da alerji konusunda danışabilirsiniz. Süt ve baldan kaçının. İnek sütü vermek için 1 yaşını beklemek gerek. Süt ve bal doktora danışılarak 1 ya da 2 yaşa kadar verilmemelidir. Bağışıklık sistemini bozabilir. Bebekler doyduğunda daha fazla yiyemez ağızlarını sıkıca kapatır fazla verilenleri tükürürler.

Buna da dikkat edilmelidir. Yemek seçmelerini önlemeye çalışın. Sebze yedirmeye ve alıştırmaya alışın. Sevdiği gıdalarla bunları birleştirin. Pişmiş küçük muz, havuç, peynir, makarna, tahıl ve omlet öğünleri yapın. Sert, taneli ve boğulmasına neden olabilecek üzüm, şeker, cips gibi şeylerden kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir