Çarşamba, Nisan 21
Home>>Ebeveyn>>Bebek Ölümleri En Çok Nerede Oluyor?
Ebeveyn

Bebek Ölümleri En Çok Nerede Oluyor?

Bebek Ölümleri En Çok Nerede Oluyor?

Araştırmalara göre ülkemizde en sık bebek ölümleri bebek dostu ilimiz Şanlıurfa’da yaşanıyor.. Genç nüfusun hızla azaldığı iller ve bebek ölümlerinin perde arkası..

Sağlık Bakanlığı tarafından 2020 yılında “Bebek Dostu İl” unvanı verilen Şanlıurfa, TÜİK’in açıkladığı 2021 yılı rakamlarına göre Türkiye genelinde İstanbul’dan sonra en çok bebek ve çocuk ölümlerinin yaşandığı il oldu.

2020 yılında 0-14 yaş grubunda İstanbul’da 4 bin 725, Şanlıurfa’da bin 702, Ankara’da 907, İzmir’de ise 767 kişi öldü. Yılda ortalama 50 bine yakın bebeğin dünyaya geldiği Şanlıurfa’da 2020 yılında 953 bebek henüz 1 yaşına gelmeden yaşamını yitirdi.

Ölümlerin 384′ünü 1-4 yaş, 228′ini 5-9, 137′sini ise 10-14 yaş grubundaki çocuklar oluşturdu.

Tebrikler! Çocuğunuzun İlk Doğumgünü Partisi!

Bebeğiniz 1 yaşına giriyor bugün.. Doğum günü heyecanı var.. Anne baba olmanın heyecanı daha da arttı. Ebeveynler için doğumgünü tavsiyeleri..

Tebrikler! Artık bebeğiniz 1 yaşında, bu ay bebeğinizin ilk doğum gününü kutluyorsunuz. Ve siz de anne baba olmanın ilk yıldönümünü tadıyorsunuz. Bunu kutlamak için büyük bir parti yapsak ne güzel olur diye düşünebilirsiniz. Lütfen dürüst olalım. Bu ilk parti bebekten ziyade aileler için bir kutlamadır. Hatırlayın ki o koca bir yaşında olmakla beraber hala bir bebek ve o gün olanların çoğunu belki de anlamayacak hatta korkacak.

O özel günde, balonlar, maytaplar, pastalar ve kendisini izleyen, onla konuşmaya çalışan bir sürü insanın çıkardığı gürültü arasında bu kutlama onu gözyaşlarına da boğabilir. Eğer parti yapmayı düşünüyorsanız bu olasılığa da şimdiden hazırlıklı olun. Her halükarda kutlamak isterseniz unutmayın ki o bir bebektir. Bebek ve sizin için mümkün olduğunca sorunsuz bir kutlama yapabilmeniz için işte size bazı ipuçları:

  • Öncelikle misafir sayısını çok arttırmamaya çalışın. Çünkü ne kadar çok kişi ve ses, siz ve bebeğiniz için o kadar çok stres demektir.
  • Hava uygunsa, partiyi dışarıda da yapabilirsiniz. Bebekler kendilerini sınırlayan dört duvarın olmadığı dışarısını daha çok severler.
  • Eğer bir palyaço falan getirtmeyi düşünüyorsanız, bebeğin tepkisine saygılı olun. Eğer korkarsa, korkusunu yeneceğini beklemeyin. Gösteri hakkında onunla konuşun ve onu mümkün olduğunca uzak tutun.
  • Pastasından tattırın. Bebeklere tatlı verilmesine karşı olan biz doktorlara rağmen, arada böyle tatlı kaçmaklara müsaade ettiğimizi de söylemliyim. O şekeri nasıl olsa bir gün tadacak, niye bu ilk deneme birinci doğum günü partisinde olmasın ki.
  • Uyku programına sadık kalın. Partinin zamanını bebeğinizin normal zamanında uyuyabileceği şekilde ayarlayın.
  • Sizin de iyi vakit geçirmeniz gerekir. Bahsettiğimiz gibi bu aynı zamanda sizin de bir kutlamanız. Yemek hazırlığı ve temizlikle tüm vakti geçirmek partinin tadını kaçorabilir. Öncelikle kolay yapılacak yiyecekler planlayın, hatta imkanınız varsa bir yerlerden hazır ev yapımı yiyecekler de ısmarlayabilirsiniz. Böylece siz de bebeğiniz ve ailenizle daha iyi vakit geçirebilesiniz.
  • Bu günü hatıra olarak saklamak için mutlaka fotoğraf çekin, videoya alın. Düşünsenize, büyüdüğünde kendi çocuklarına ve eşine gösterebileceği ne güzel bir anı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir