Pazar, Eylül 19
Home>>Ebeveyn>>Bebeğe Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
EbeveynFaydalı BilgilerGebelik - Hamilelik

Bebeğe Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğe Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hayattaki en değerli varlığınız olan bebeğinizin hijyeni özellikle sağlıklı yaşam açısından son derece önemli bir kriterdir.

Bebeğinizi sürekli olarak temiz tutmanız ve ona her gün düzenli olarak banyo yaptırmanız temizliği açısından oldukça önemlidir. Banyo, bebeğiniz ile aranızdaki sevgi ve güven bağının güçlenmesinkmesini sağlayacak çok özel anlardan bir tanesidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bebeklerin temiz ortamlarda büyümesi ve yetiştirilmesi son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bundan dolayı da bebeğinizin yıkanması temizlik konusunda en önemli ve kritik noktaların başında gelmektedir. Bebeğinizin teni oldukça hassas olduğundan özellikle yaz bebekleri daha sık kış bebeklerinin de gerekli sıcaklık koşulları sağlanması halinde yine iki günde bir yıkanmasın gerekmektedir. Bebekler banyo yaptırılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.
İlk olarak bebeğinizi yıkayacağınız bir küvet almalısınız. Bebek eşyan ve ürünleri satan mağazalarda rahatlıkla temin edebileceğiniz küvetler ayaklı ve fileli olmalıdır ki bebeğinizi kolay bir şekilde yıkayabilirsiniz. Bebeğinizi küvete taktiğiniz file üzerine nazikçe sırt üstü yatırın. Bebeğinizin yıkayacacağınız suyun sıcaklık ayarlamasını çocuğunuzun üzerini çıkarmadan önce yapın ki bebeğiniz çıplak kalıp üşümesin. Sıcak su kontrolünü sağlamak için suya dirseğinizi değdirmeniz yeterli olacaktır. Suyun sıcak mı soğuk mu olduğunu rahat bir şekilde anlayacağınız en basit yöntem dirseğinizle kontrol etmenizdir. Daha sonra hazırlamış olduğunuz sıcak suyu filenin üzerindeki bebeğinizin vücuduna elinizi de nazikçe gezdirerek dökmeye başlayın. Bebeğinizi yıkarken dikkat etmeniz gereken en kritik noktalardan bir tanesi de suyun kulaklara kaçmamasına dikkat etmektir. Yavrunuzun rahatsız olmasına ve kendisini huzursuz hissetmesine neden olabilecek kulağa su kaçma ihtimaline karşı dikkatli olmanız gerekmektedir. Bebeğinizin tüm vücudunu güzel ve dikkatli bir şekilde yıkadıktan sonra yumuşak bir lif yardımıyla vücudunu şampuanlamalı ve sonrasında durulayarak üşümesine imkan vermeden hızlı bir şekilde havluya sararak üzerini giydirmek üzere seri bir şekilde odasına götürebilirsiniz. Üşümemesi için gerekli önlemleri almayı da ihmal etmeyin ve özellikle kış mevsiminde bebeğinizin hem banyoda hem de giyinirken en azından bir ısıtıcı ile ortama biraz daha sıcaklık verebilirsiniz. Uyguladığınız bütün bu işlemleri yavaş ve sakin bir şekilde yapın ki bebeğinizde rahatsız olmasın ve banyosundan zevk alsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir