Pazar, Kasım 28
Home>>Faydalı Bilgiler>>Baş ve Boyun Kanseri Olan Kişiler İçin Beslenme İpuçları
Faydalı BilgilerHastalıklarKanserNe Nedir?Tedaviler

Baş ve Boyun Kanseri Olan Kişiler İçin Beslenme İpuçları

Baş ve Boyun Kanseri Olan Kişiler İçin Beslenme İpuçları

Baş ve / veyan boyun kanserliler ne yemeli? Baş ve Boyun kanserli insanlar nasıl beslenmeli? Baş ve Boyun kanserli insanlar için beslenme önerileri…

Baş / boyun kanserinden muzdarip insanlar, kullanılan tedaviler nedeniyle beslenme açısından farklı şekilde etkilebilir. Bu nedenle baş / boyun kanserli insanların tedavi sırasında ve tedaviden sonra yeni bir beslenme alışkanlığı edinmesi gerekebilir. Bu tedaviler iştahı ciddi şekilde baskılayabilir ve bulantı, ağrı ve yutma güçlüğüne neden olabilir. Gastrointestinal sistemi kaplayan hücreler ülserler oluşturabilir ve enfeksiyona yol açarak ağız yaralarına ve daha fazlasına neden olabilir.

Mukusu Önleyecek Besinler Tüketmek

Vücudunuz sürekli kendini iyileştirmek için çalışıyor. Kendini iyileştirmenin bir yolu olarak vücut mukus üretimini arttırabilir. Papaya gibi meyveler de doğal enzimler ince bir tükürük ile yardımcı olabilir. Karbonatlı su aynı zamanda mukus kalınlığını azaltmaya ve aynı zamanda hidrasyonu artırmaya yardımcı olur. Mukoziti (aşırı mukus salgılanması) önlemenin kesin bir yolu olmamasına rağmen, bazı çalışmalar bir amino asit olan oral glutaminin başlangıcını ve şiddetini geciktirmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

Okumanızı tavsiye ediyorum: Vücut İçin En İyi Mukus (Balgam) Sökücü Yiyecekler

Daha Fazla Su İçmeye Odaklanın

Su önemlidir ve tedavi sırasında günlük olarak yeterli miktarda su içtiğinizden emin olmanız özellikle önemlidir. Ağız ve ağrınızı önlediği için hidratlı kaldığınızdan emin olmanız önemlidir. Tedavi sırasında çok fazla kilo vermediğiniz sürece su, tercih edeceğiniz ilk içecek olmalıdır.

Kilonuzu Korumaya Odaklanmalısınız

Kanser tedavileri nedeniyle genelde insanlar kilo vermektedir. Uzmanlar aşırı kilolu olsanız bile durduk yere %5 oranında kilo kaybınız olduğunda tedavi sonuçlarının olumsuz etkilenebileceğini belirtiyor. Baş ve Boyun kanseri tedavisi görüyorsanız azar azar ve daha sık yemeyi deneyin. Ağız bölgesinin daha fazla tahriş olmasını engellemek için Karabiber veya acı biber içeren baharatlı yiyeceklerden ve ayrıca limon gibi çok asitli sirke ve turunçgillerden uzaklaşmanız önemlidir.

Beslenme Tüpü ve Katı Gıdalara Geçiş

Ameliyattan birkaç hafta sonra, tedavinin tamamlanmasına kadar bir beslenme tüpüne alışmak zorunda kalabilirsiniz. Yumuşak bir sıvı veya blenderize edilmiş diyet-smoothies ile başlayıp sonra yumuşak ve katı bir diyete geçebilirsiniz. Tedavi sırasında ya da tedaviden sonraki ilk aşamada doğrudan katı gıdalar yemekten kaçınmanız gerekir.

Protein Ağırlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Yalın vücut kütlesini korumak ve sağlıklı bağışıklık hücrelerini korumak için yüksek kalorilere ve yüksek proteine odaklanacağız. Yumuşak proteinler önerilir: fasulye, mercimek, tofu, fındık ezmesi, yumurta, yoğurt ve protein tozu ile karıştırılmış içecekler. Yumuşak, öğütülmüş veya karıştırılmış yağsız et, tavuk veya balık yemenizde önerilmektedir.

Kuru Gıdaları Yemekten Kaçının

Baş ve Boyun kanserinin tedavisinin yan etkileri hiçbir zaman gerçekten ortadan kalkmayabilir. Bu nedenle çoğu insan kuru yiyecekler yemeye tahammül edemez, kuru ekmek veya kraker gibi yemek yiyemez. Sebzeli içecekler, çorbalar ve sıcak tahıllar idealdir. Zeytin ya da avokado, kaloriyi arttırır ve tofu protein ekler. Meyve ve sebze yemek zor ise, bebek maması ya da püre haline getirilmiş meyveleri yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir