Cuma, Kasım 26
Home>>Faydalı Bilgiler>>Bamba’nın Sağlık Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
Faydalı BilgilerSağlık HaberleriYararları NedirZararları Nedir

Bamba’nın Sağlık Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

BAMYA’NIN SAĞLIK FAYDALARI NELERDİR?

Bamya sağlık yararları arasında; sindirim sağlığı ve görme duyusunu iyileştirmek, diyabeti yönetmek, cilt sağlığını artırmak, eklem ağrıları yatıştırmak, bazı kanserleri önlemek ve kemikleri güçlendirmek gibi bazı faydalar bulunmaktadır.

Ayrıca kardiyovasküler sağlığı iyileştirir, kolesterol seviyelerini dengeler, bağışıklık sistemine yardımcı olur, tansiyonu düşürür ve kalp sağlığını korur.

Bamya bilimsel olarak Abelmoschus esculentus ismiyle adlandırılır ve kökeni hala belirsizdir. Bazı araştırmalar, bunun Güney Asya, Batı Afrika ya da Etiyopya kökenli olabileceğini söylüyor, ancak genel görüş halen belirsizdir.

Bamya, bahçedeki en geleneksel sebze olmayabilir, ancak USDA Ulusal Besin Veri Tabanı uyarınca, A, B, C, E ve K vitaminleri de dahil olmak üzere zengin bir vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Bamya ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko içerir. Dahası, topikal olarak bamya balçık adı verilen yüksek seviyeli besleyici müsilajöz lif içerir. Sağlık yararlarının çoğu, içinde bulunan mineraller, vitaminler ve organik bileşiklerin varlığı nedeniyle tercih edilir.

Bamyanın Sağlık Faydaları

Yüksek Lif İçerir: Bamya diyet lifi açısından yüksek olduğu bilinmektedir ve bu nedenle birçok sağlık uzmanı sindirim için yararlı olduğu konusunda hem fikirdir. Lifler, uygun bağırsak hareketini kolaylaştırarak vücuttaki sindirim sürecine yardımcı olur.

Diyabeti Önler: Bamya diyabetin önlenmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu hastalığın önlenmesine yardımcı olan lif bakımından zengindir. Her gün bamya suyu hazırlamanız ve yükseltilmiş kan şekeri seviyesini kontrol etmek için sabahları günlük olarak içmek zorundasınız.

Folat Açısından Zengindir: Bamyadaki folatlar yeni doğan bir bebekte nöral tüp eksikliğini azaltır. Yani, gebelik öncesi dönemde veya hamilelik sırasında kadınlar için şiddetle tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir: Folat ve Folik Asit Nedir? Folat ve Folik Asit Açısından Zengin Besinler

Bol Miktarda Vitamin K: K vitamini, kan pıhtılaşma sürecinde bir yardımcı faktördür. Ayrıca vücudumuzdaki kemiklerin güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar.

Astım Hastalığına İyi Gelir: Astım ayrıca yemeklere bamya ekleyerek tedavi edilebilir. Astım tanısı konan kişilerin bamya tüketmeleri şiddetle tavsiye edilir.

Bamya Kabızlığı Önler: Suyun uygun şekilde emilmesini sağlayarak, bamya vücut tarafından serbest hareketin bertaraf edilmesini sağlar ve dolayısıyla kabızlığı önler.

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Kabızlık Tedavisi İçin 10 Doğal Çözüm

Bamya Kolon Kanserini Önler: Tüm hastalıkların kolonda başladığı düşünülmektedir. Yemeklere bamya ekleyerek kolon kanseri ve diğer ilgili hastalıkların büyük ölçüde önlenmesini sağlar.

Bamya Obeziteyi Engeller: Bamya, ham veya pişmiş formda düzenli kullanımı ile, obeziteyi büyük ölçüde önleyebilirsiniz. Obezite, yağlı ve kalorifik yiyeceklerin tüketiminden değil, aynı zamanda besin maddelerinin eksikliğinden de kaynaklanmaktadır.

Bamya Kolesterole İyi Gelir: Bu sebze kolesterolün daha az emilmesini sağlar, kandaki kolesterol nedeniyle meydana gelen kalp hastalıklarını ve rahatsızlıkları önler. Kolesterol, vücutta obezite ve kalp hastalıklarını tetikleyen baskın bir faktördür.

İlginizi Çekebilir: Kolesterolünüzü Düşürmek İçin 28 Basit Teknik

Bamya’nın Glisemik İndeksi Düşüktür: Diyabetik olan kişilere, sağlık uzmanları düşük GI değeri olan yiyecekleri yemeyi önerir. Bamya, GI indeksi 20 olan ve medikal standartlara göre üretilen yiyeceklerden biri olan bamya’nın GI değeri çok düşük olarak kabul edilir.

Bamya Böbrek Hastalıklarını Önler: Eğer tip-2 diyabet tanısı konulursa, böbrek sorunları bir tehdittir. Böbreklerle ilgili hastalıkların neredeyse yarısı diyabetlerden kaynaklanır. Diyetinizde bamya ve bamya suyunuzu düzenli olarak alıyorsanız, böbrek hastalıklarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Bamya Sindirime Yardımcı Olur: Çözünür lif içeriğinden dolayı bamya, sindirim sistemini hızlandırmaya yardımcı olur, kan şekeri seviyelerini düzenler ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Yani bamya sindirim sistemi için son derece iyidir.

Bamya Antioksidanlar Açısından Zengindir: Antioksidanlar açısından zengin gıdalar alırsanız, kanserin, kalp hastalıklarının ve erken yaşlanmanın önlenmesine yardımcı olur. Bamya, kuersetin, kateşin, epikateşin, prosiyanidin ve rutin gibi çok sayıda antioksidan içerir. Bu nedenle, sadece diyabetin önlenmesini ve tedavi edilmesini değil, aynı zamanda başka sağlık sorunlarının da önlenmesini sağlar! Hiç şüphesiz buna süper yemek denir!

Bamyanın Cilt İçin Faydaları

Bamya Cilt İçin C Vitamini Sağlar: Bamya’da bulunan C vitamini daha genç görünen bir cildin korunmasına yardımcı olur. Vücut dokularının tamir edilmesine yardımcı olur. Bu da, cildinizin daha genç olmasına yardımcı olur ve aynı zamanda daha canlı görünmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Yaşlanmayı Geciktirme ve Uzun Süre Genç Kalmanın Yolları

Bamya Cilt Pigmentasyonunu Önler: Bamya’da bulunan besinler aslında cilt pigmentasyonunu önlemeye yardımcı olur. Cildinizi gençleştirmek ve hasarları onarmak için kullanışlıdır.

Bamyanın Saç İçin Faydaları

Kabarık Saçlar İçin Bamya: Sıkıntılı saçlarınızdan bıktıysanız, geri dönüşü almak için bamya kullanmayı deneyin. Biraz su ile bamya kaynatın ve elde ettiğiniz saydam karışım kabarık saçlarınızı geri almak için kullanılabilir.

Bamya İle Saç Kremi: Aynı saydam karışım bir saç kremi olarak kullanılabilir. Saçlarınızı yıkayın ve fazla suyu sıkın. Sulu karışımı saçınıza masaj yapın ve su ile iyice durulayın.

Bamya kepekleri Önler: Bamya genel saç derisini iyileştirir ve kepekle savaşır. Saç derisini nemlendirir ve kepekleri uzak tutar.

İlginizi Çekebilir: Kepeklerden Kurtulmak İçin Kullanabileceğiniz Esansiyel Yağlar

Bamya Kafa Derisini Nemlendirir: Bamya kuru ve kaşıntılı kafa derisi için mükemmel bir nemlendiricidir. Saçınızın yumuşak kalmasını sağlar ve piyasadaki diğer kozmetik ürünler gibi zararlı değildir. Asi, kıvırcık ve cansız saçları olan insanlar için harikadır.

Bamya Saçınızı Parlatır: Bamya, aynı zamanda saçınıza mükemmel bir parlaklık verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir