Çarşamba, Haziran 23
Home>>Hastalıklar>>Balon Çocuğun Dayanılmaz Hikayesi
HastalıklarSağlık Haberleri

Balon Çocuğun Dayanılmaz Hikayesi

Bolun Çocuk Hikayesi Nedir?

David Joseph Vetter ve annesi Carol Ann Vetter’ın 1963 yılında bir erkek çocukları dünyaya geldi, ancak 7 ay sonra öldü. Doktorlar tarafından aileye çocuklarının ölüm sebebinin SCID hastalığına yakalanmış olduğu söylendi. SCID bağışıklık sistemini hızlı bir şekilde çökerten bir hastalık olduğu için çocuk sadece 7 ay yaşayabilmişti.

Doktorlar aileye doğacak erkek çocuklarının %50 ihtimalle SCID hastası olabileceğini söyledi. Ailenin ikinci çocukları kızdı ve dünyaya gelen Katherine SCID hastalığını taşımıyordu. Doktorlar Vetter ailesine bir erkek çocuk yapmaları için ısrarda bulunuyordu. SCID hastalığının tedavisini başka bir şekilde bulamayacaklarını söylüyorlardı. Ancak ilk çocuklarının ölümüyle yıkılan Vetter ailesi bir çocuklarının daha ölümünü görmek istemiyordu. Yoğun ısrarlarına dayanamayan Vetter ailesi bir çocuk daha yapmaya karar verdi ve balon çocuk lakabıyla bilinen David Phillip Vetter 21 Eylül 1971’de Texas’da dünyaya geldi. Uzmanlar David Bubble için özel bir steril balon hazırladılar. Balon çocuğun, bu balonun içinde yaşayabileceğini ve bu sürede hastalığın tedavisinin bulunacağını iddia ediyordu. Balon Çocuk dünyaya geldikten sadece 2 dakika sonra bu steril balonun içine girdi. Balon Çocuk 12 yıl boyunca balonun içinde hiç hasta olmadı fakat doktorlar herhangi bir tedavi yöntemi de bulamadı. David’in balonun içinde yaşadığı her an ailesi ve doktorlar için çok büyük bir masraf haline gelmeye başladı. Küçük çocuğun doğumundan itibaren yaklaşık 1 milyon 300 bin dolar harcanmıştı.

Doktorlar sonunda David’e kız kardeşi Katherine’den kemik iliği nakletmeye karar verdi. Operasyon gayet başarılı geçti. Fakat nakilden sadece 2 gün sonra David ilk kez hasta oldu. İshal, ateş, şiddetli kusma ve bağırsak kanaması başlamıştı. David Bubble tedavi edilmek üzere ilk kez o steril odadan çıkarılmak zorundaydı ve David bu sırada 12 yaşındaydı. NASA David için özel bir kıyafet tasarlamıştı. Artık David’in sadece kafası bir balon içinde tutulacaktı. Fakat David Steril odadan çıkarıldıktan sadece 7 gün sonra 22 Şubat 1984’de öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir