Pazar, Eylül 19
Home>>Beslenme>>Baharda Sağlıklı Beslenme Yolları

Bahar Aylarını Sağlıklı Beslenerek Geçirin

İnsan vücudu mevsimlerle beraber değişiklik gösteren ve ihtiyaçları da değişen bir yapıya sahiptir. Mevsimlerden birbirine geçişte her zaman değişik gösterdiği gibi kış aylarından bahar aylarına geçişte de yeni bir uyum sürecine girer.

Vücudumuz kışın ısı kaybını önlemek için kendi hacmini küçültür, bunu deri altındaki damarları hacmen küçülterek yapar. Kış aylarında damarların küçülmesi ile birlikte bütün kan böbrek, beyin, kalp gibi organlarımızda fazla miktarda toplanır. Bahar aylarının gelmesi ve sıcakların artması ile birlikte damarlarımız gevşer ve tüm kan vücutta hızlı bir şekilde yayılmaya ve aktif olarak harekete geçmeye çalışır. Bu değişim vücudumuzun salınmasına ve gevşemesine neden olur. Bununla birlikte mevsim sıcaklıklarının aniden düşüp artmasın da hastalıkları beraberinde getirir.

Yine mevsim hastalıkları, alerjik reaksiyonlar, solunum hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar, kas yorgunluğu en sık karşılaşılan fiziksel hareketler arasındadır. Kışın kendine savunmaya hazırlayan bedenimiz mevsimsel değişikliklerle oluşan bu sıkıntılar ve rahatsızlıklarla beraber savunma hatlarında gevşemeler meydana gelir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı bu günlerde sağlıklı ve doğru beslenerek savunma sisteminizi kuvvetlendirin.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, bahar aylarını daha sağlıklı ve zinde geçirmek için beslenme programlarınızı çok basit değişikliklere dikkat edin.

Sindirimi kolay ve hafif olan yiyecekler tercih edin, sık öğünler yapın. Besinleri yavaş yavaş ve bolca çiğneyerek tüketin. Mevsim meyve-sebzelerini tercih edin. Günlük meyve tüketiminizi artırın. Özellikle koyu yeşil, turuncu, kırmızı ve mor meyve-sebzeleri tercih edin. Fazla kilo sıkıntısı çekenler masalarında bol yeşilliğe ve salataya yer versinler. Mideyi rahatsız etmeyecek özellikle ızgara türü etleri tercih edin, kırmızı etleri kızartarak tüketmekten kaçının. Baharatlı, asitli, acılı yiyeceklerden uzak durulmalı, mideyi yoracak rahatsız edecek besinler azaltılmalıdır. Günlük az miktarda kuruyemiş tüketin. Her gün 2,5-3 litre su tüketin. Alkol ve sigara tüketimini azaltın, mümkünse bırakın. Mide boşken alkol yada sigara içmekten kaçının.

Uyku düzenini dikkat edilmeli, mümkün olduğunca aynı saatlerde uyuyup uyanmalı ve en az 7-8 saat uyumalısınız. Geç saatlerde yemek yemekten ve ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. Spor aktivitelerine ağırlık verilmeli, en azından haftada 3 gün 45’er dakika tempolu yürüyüş yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir