Pazar, Eylül 19
Home>>Bulaşıcı Hastalıklar>>Bahar Yorgunlu Nedir?

Bahar Yorgunluğu Nasıl Giderilir ?

Bahar Yorgunluğu Belirtileri

İşte Bahar Yorgunluğunu Yenmek İçin Bolca Tüketmeniz Gereken 4 Besin;

Mevsim değişikliğinin yol açtığı bahar yorgunluğu, uykusuzluk, cilt yıpranmaları ve saç dökülmesi gibi başlıca sorunlarla baş etmenin yolu öncelikle bol bol su içmektir. Günde ortalama 2,5-3 litre su tüketmek en idealidir. Yine mevsim değişikliği ile birlikte bağışıklık sisteminde çökmeler olabilir, bunun için başta C vitamini olmak üzere bir çok vitamin ve minerali içeren besinleri bol bol tüketerek dengeli beslenmeye dikkat etmeliyiz. Yine güne zinde başlamak için uykuyu tam almanız ve bunun için uykunuzu kaçıracak dengesiz beslenmeden ve aktivitelerden kaçınmak gerekir. Kafein tüketimi vücuda olumsuz etki yapacağından ve su kaybını artıracağından kafein tüketiminden kaçınmak ya da azaltmak gerekir. Ayrıca bahar yorgunluğu için 4 mucize besin size iyi gelecektir.

1.Marul:  Yeşillik ailesinin en çok tüketilen üyesidir marul. A vitamini, K vitamini, B1 ve B12 vitaminleri, potasyum ve magnezyum mineralleri bakımından oldukça zengin olan marul, sağlık açısından yararlıdır.

Sağlıklı yaşam için beyne gerekli oksijenin gitmesi için gerekli olan demir deposudur. Özellikle kan yapıcı özelliğe sahiptir, anemiye karşı vücudun toparlanmasını ve dirençli olmasını sağlar. Saç ve cilt rahatsızlıklarına karşı koruyucudur. Özellikle bahar aylarında dökülen saçlarımızın, kuruyan cildimizin toparlanmasını sağlar ve etkileri oldukça büyüktür. Cildi zararlı güneş ışınlarından korur. Bazı cilt hastalıkları ile mücadele eder. Bununla beraber bahar aylarında uykusuzluk sorunu çekenler için ideal bir besindir. Akşamları tüketeceğiniz bir parça marul ya da marul salatası deliksiz bir uyku çekmenizi ve güne zinde başlamanızı sağlar. Aynı zamanda vücuttaki toksinleri de temizlediği için daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır.

2.Ananas: C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyve olan ananas cilt, saç ve tırnak sağlığının korunmasında, vücut direncinin artırılmasında önemli bir yere sahiptir. Yine yüksek miktarda C vitamini içeren ananas kalojen salgıladığı için cildinizin daha esnek ve perlek olmasını sağlar. Bol miktarda kalsiyum, çinko ve manganez bulunduran ananas kemik sağlığı bakımından önemli bir yere sahiptir. İçinde bulunan potasyum ile kan basıncı dengeniz ayarlanır.

3.Muz: Muz, doğal bir aminoasit olan ve vücut tarafından depresyon tedavisinde önemli bir rolü bulunan serotonine dönüştürülen “tryptophan” içerir. Yine içerdiği yüksek mineraller ile vücudumuzu korumada en önemli besinlerden birisidir. Özellikle içerdiği yüksek orandaki potasyum kan basıncını düzenlemede ve kalbin fonksiyonlarını yerine getirmede etkendir. İshal nedeniyle yaşanan su kaybı vücutta önemli görevi bulunan elektrolitlerin azalmasına yol açar. Mide ülserine karşı koruma sağlar ve midede bulunan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Yine bağırsaklarda bulunan ve besinlerde bulunan vitamin ve minerallerin emilimini sağlayan probiyotiklerin artmasına yardımcı olur ve besinlerden azami fayda sağlanır.

4.Balık: Omega 3 yağ asitleri üzerine yapılan hemen her araştırma bu esansiyel yağ asitlerinin depresyon tedavisine yardımcı olduğu yönünde sonuçlara sahiptir. Özellikle soğuk deniz balıkları olan somon, uskumru ve ton balığında bol miktarda bulunan omega 3 yağ asitleri merkezi sinir sistemi gelişimine katkıda bulunuyor ve depresyona germi oranını düşürüyor. Bu nedenle bolca tüketilmesi gereken besinlerden birisidir balık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir