Pazar, Kasım 28
Home>>Hastalıklar>>Bahar Ayları Kaplıca Tedavisine Birebir
HastalıklarTedaviler

Bahar Ayları Kaplıca Tedavisine Birebir

Bahar Ayları Kaplıca Tedavisine Birebir

Prof. Dr. Zeki Karagülle kaplıca tedavisinin hangi dönemlerde daha etkin olduğunu anlattı.

Türk Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, araştırmalara göre, kaplıca tedavisinin ilkbahar ve sonbahar aylarında daha iyi sonuç verdiğini söyledi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanlığını da yürüten Karagülle, yaptığı açıklamada, “10’uncu Türk Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Kongresi” ile “1’inci SPA Wellness Sempozyumu”nu, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Güre beldesinde gerçekleştirdiklerini belirtti.

Tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzmanı, hekim, termal tesis genel müdür ve yöneticisi, fizyoterapist, hidroterapi ve fizyoterapi teknikeri, beslenme ve diyet uzmanı, güzellik uzmanı, estetisyen, masaj terapisti, spor eğitmeni, fitness antrenörü gibi gruplardan çok sayıda kişinin yer aldığı kongre ve sempozyumda, yaklaşık 30 bilimsel konferans, serbest bildiri ve poster sunumu yapıldığını dile getiren Karagülle, çeşitli araştırmalar ile yurt dışında konuya ilişkin çalışmaların katılımcılarla paylaşıldığını ifade etti.

Karagülle, etkinliklerde, hamam ile SPA ilişkisini ortaya koyan sunumlara yer verdiklerine işaret ederek, şöyle konuştu: “Kongre ve sempozyumda, kongrede kaplıca tedavisinin hangi aylarda iyi geldiğine yönelik bazı araştırma sonuçları da paylaşıldı. Şimdiye kadar kaplıca tedavisinin hangi aylarda daha yararlı olduğunu biz de merak ediyorduk. Son dönemlerde konuya ilişkin birkaç araştırma yapıldı. Biz de bu konuda bilgi sahibi olduk. Araştırmalara göre, kaplıca tedavisi, ilkbahar ve sonbaharda daha iyi sonuç veriyor. Bu, hastalık grupları ve kaplıcaya göre farklılık gösterebiliyor ancak genel ortalamada ilkbahar ve sonbahar ayları önemli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir