Pazartesi, Ekim 18
Home>>Hastalıklar>>Bağırsak Sorunlarınızın (Gut Hastalığı) Olduğunu Gösteren Belirtiler
HastalıklarSağlık HaberleriTedaviler

Bağırsak Sorunlarınızın (Gut Hastalığı) Olduğunu Gösteren Belirtiler

Bağırsak Sorunlarınızın (Gut Hastalığı) Olduğunu Gösteren Belirtiler

Vücudunuzda, bağırsaklarınızın düzgün çalışmadığını ya da “dengesiz” olduğunu söyleyen pek çok ince belirti vardır. Baş ağrısı, migren, alerji, otoimmünite, kilo alma, akne, deri döküntüleri, maya enfeksiyonları, hormonal dengesizlikler, yorgunluk, bağışıklık sorunları, hatta ağrıyı hissetme şekliniz gibi… Bunlar bağırsağın durumu ve sağlığı ile ilgilidir ve sağlıksız bir bağırsağın en yaygın belirtileri arasındadır. ( Bağırsak Nasıl Çalışır? Bağırsak Hakkında 5 İlginç Bilgi )

Kabız Olmak ve Kabızlıktan Kurtulmak

Kötü uyku, dehidrasyon ve tiroid sorunları nedeniyle kabızlık ile mücadele ediyor olabilirsiniz ve bunlar genellikle dengesiz bir bağırsak mikrobiyomunun sonucudur. En az günde bir kez bağırsak hareketine sahip olmalısınız, böylece atık ve toksinler vücuttan çıkarılmalıdır. İlk ve en önemlisi kabızlığı tedavi etmek için, su içmek. Günde en az 2 litre su tüketin ve kafeinden uzak durmaya çalışın. Sonra, eğer işe yaramıyorsa, diyetinizde lifleri artırın. Bunu diyetinize daha fazla yeşillik koyarak yapabilirsiniz veya bir lif çubuğu veya lif takviyesi ekleyebilirsiniz.

Yemekten Sonra Şişkinlik ve Gaz Sorunları

Bu, düzenli olarak gerçekleşen bir şey olsa da, aslında bu sadece yemeğiniz için normal bir tepki değildir. Bu, zayıf sindirimden Candida ya da ince bağırsağınızda ince bağırsak bakteriyel aşırı büyümesi gibi mayaların aşırı büyümesine kadar herhangi bir şeyin belirtileri olabilir. Bu gibi durumlarda gerçek nedeni belirlemek amacıyla uzmana görünmeniz gerekmektedir.

Mide Şişkinliğini Azaltmanın 10 Yolu

Gevşek Dışkı, İshal ve Yemekten Hemen Sonra Tuvalet İhtiyacı

Gaz, şişkinlik ve kabızlık ile birlikte ishal genellikle bu semptomlara bir isim vermekle birlikte niçin gerçekleştiğini ya da onlara nasıl davranabileceğini gerçekten açıklığa kavuşturan “irritabl barsak sendromu” olarak bilinir. Unutmayın, yemekten hemen sonra tuvalete gitmek zorunda kalmak sağlıklı değildir.

Maya Enfeksiyonlarından Muzdarip Olmak

Günümüzde fast food tarzı hazır yiyecekler tamamen işlenmiş şekerler, işlenmiş gıdalar ve zararlı bakterilerin ve mayaların büyümesini destekleyen gıda katkılarıyla dolu. Sıklıkla maya enfeksiyonlarına sahip olmanız, bağırsak mikrobiyolarınızın mayaların aşırı çoğalmasını ve olumlu bakterileri kaybetmesinin büyük bir işaretidir. Kadınlar buna daha çok eğilimlidir, bu yüzden probiyotik haplarını günlük rejiminize dahil etmeniz önemlidir.

Probiyotik İçeren Besinleri ve Takviyeleri Ne Zaman Yemelisiniz?

Çok Sık Soğuk Algınlığı Yaşamak

Bağışıklık sisteminizin yüzde 70’i bağırsaklarınızdadır ve bağırsaklarınızın birincil rollerinden biri dış dünyaya karşı bir bağışıklık bariyerini korumaktır. Çok sık soğuk algınlığı ve diğer hastalıklardan muzdarip olursanız, aslında bağırsak sisteminizde birşeylerin yolunda olmadığının bir belirtisi olabilir.

Canınız Çok Fazla Karbonhidrat mı Çekiyor?

Gut mayası, beyaz nişastalar, şekerler, meyveler, işlenmiş gıdalar, meyve suları, tatlılarda bulunan karbonhidratlarla beslenir. Eğer gut mayası porbleminiz varsa bu tarz karbonhidratları daha çok yeme isteğiniz oluşacaktır. Bunun önüne geçmek için aralıklı oruç, düşük şekerli diyet ve yüksek potensli probiyotik gibi şeyleri deneyerek diyetinizi tekrar denemeye çalışın.

Canınız Çok Fazla Şeker mi Çekiyor?

Tabii, belki de tatlı takıntınız var, ama normalden daha fazla çikolata tüketmek sadece bir lezzet meselesi değildir. Aşırı maya büyümesi ve bağırsak sorunları aşırı şeker isteklerine yol açabilir ve bu yüksek şekerli gıdalar bağırsaklarınızda büyüyen mayayı daha da besler. Bu, ruhsal sis, ruh hali değişimleri, baş ağrıları, bellek tutulması, zayıf konsantrasyon, odaklanma problemleri, uykusuzluk, anksiyete ve depresyon gibi belirtilere neden olan nörotoksinlerin üretimine yol açar.

Gün Boyu Kendinizi Yorgun Hissetmek

Günde 8 saat uyumaya devam ediyorsanız, ancak gün boyunca yorgun ve halsiz hissediyorsanız, o zaman birşeyleirn yolunda olmadığını anlamanız gerekir. İnce bağırsak bakterilerinin aşırı büyümesi ve sızdıran bağırsak gibi rahatsızlık durumları bunun nedeni olabilir.

İlaçlarla Tedavi Etmeye Çalıştığınız Asit Reflüsü

Dünyadaki birçok insan asit hazımsızlık, mide ekşimesi, aşırı burkulma, gaz, üst karnınızda şişkinlik veya yemeklerden önce veya sonra bulantıdan muzdariptir. Birçok kişi gibi ilaç kullanmadan önce, diyetinize ve yaşam tarzınıza bir göz atın, bunun yerine aslında düşük mide asidinden muzdarip olabilirsiniz.

Birşeyleri Hatırlamakta Zorlanmak

Bağırsak ile beynin arasındaki bağlantıyı biliyor musun? Eh, aşırı maya büyümesi, sızan bağırsak ve diğer bağırsak koşulları aslında hafızanızı bulanık hissetmenize neden olabilir. Araba anahtarlarını bıraktığın yeri unutma gibi sorunlara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir